Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Itaalia tulevased võimuparteid nõuavad kõigi Vene-sanktsioonide kaotamist

Teisipäeval jõudis avalikkuse ette kahe populismis süüdistatud Itaalia partei esialgne valimisprogramm, mille puhul on rahvusvahelises meedias keskendutud seni mitmetele uskumatuna kõlavatele nõudmistele majanduse ja Euroopa Liidu rahanduse vallas. Kuid ka Venemaa huvide esindamisel on avalikkuse ette lekkinud programmis oluline koht.

Huffington Posti Itaalia versioon avaldas erakondade Viie Tähe Liikumine ja Liiga valitsusprogrammi mustandi, mille üheks osaks on plaan nõuda Euroopa Keskpangalt umbes 250 miljardi euro suuruse võla kustutamist, samuti ka uusi protseduurireegleid, mille abil saaksid liikmesriigid eurost loobuda ja "taastada oma rahandusliku suveräänsuse", vahendavad Yle ja Politico.

Samuti on mustandis kirjas soov rakendada kodanikupalka, mis läheks riigieelarves maksma umbes 17 miljardit eurot aastas.

Ka teistelt Euroopa Liidu liikmesriikidelt nõutakse muudatusi nii kasinuspoliitika kui ka migratsioonipoliitika küsimustes.

Itaalias on palju tähelepanu saanud ka ettepanek luua valitsusega paralleelne komitee parteide vaheliste erimeelsuste lahendamiseks, kusjuures sellel komiteel oleks ka suured volitused otsuseid vastu võtta. See ettepanek on paljude Itaalia ekspertide hinnangul otseselt põhiseadusega vastuolus.

Välispoliitika asjus kirjutatakse programmi mustandis, et tulevane Itaalia valitsus nõuab Euroopa Liidult kõikide Venemaa-vastaste sanktsioonide tühistamist.

Liigal on kusjuures värske, pärast Ukraina sündmusi sõlmitud koostöölepe Ühtse Venemaaga ning erakonna liider Matteo Salvini on sageli käinud Venemaal sõprussuhteid arendamas ja armastab fotograafidele poseerida Putini pildiga T-särgis. Venemaa-sõbralikke avaldusi on teinud ka Viie Tähe Liikumise poliitikud, kuigi mitte nii aktiivselt kui kolleegid Liigast.

Nii Salvini kui ka Viie Tähe Liikumise juht Luigi Di Maio on kinnitanud, et meediasse lekkinud mustand on autentne, kuid nad on rõhutanud, et sisu poolest on tegu juba vananenud dokumendiga, mitte mingi lõpliku valitsusprogrammiga. Näiteks on nad toonitanud, et eurotsooni kuulumist nad enam küsitavaks ei pea. Samas teatasid parteid alles kolmapäeval, et nad soovivad endiselt, et Euroopa Liidus naastaks Maastrichti lepingule eelnenud perioodi ehk sisuliselt euroeelsesse aega.

Samuti pole parteijuhid ikka veel teatanud, kelle nad peaministrikandidaadiks esitavad. Ise on nad lubanud, et nemad peaministriks enam ei pürgi.

President Sergio Mattarellalt läbirääkimisteks lisaaega küsinud Salvini ja Di Maio on lubanud lõplikust kokkuleppest teatada lähiajal, võimalik, et juba neljapäeval.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: