Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Itaalia protestiparteid avalikustasid valitsusprogrammi

{{1526640420000 | amCalendar}}
Foto: SIPA/Scanpix

Märtsist saadik Itaalias valitsuskõnelusi pidanud erakonnad Viie Tähe Liikumine (M5S) ja Liiga avalikustasid reedel oma valimisprogrammi, mis tooks kaasa väga suured lisakulutused avalikus sektoris ning viiks riigi mitmes küsimuses tõsisesse vastasseisu nii Brüsseli kui ka teiste Euroopa Liidu liikmesriikidega. Samuti sisaldab programm üleskutset kaotada kõik Venemaa vastu kehtestatud sanktsioonid.

Kui valitsusprogramm saab lähipäevil korraldataval hääletusel heakskiidu kahe partei liikmetelt ning kui president Sergio Mattarella ei kasuta erakorraliselt mõnd põhiseadusega lubatud võimalust, võib Itaalia saada uue valitsuse juba järgmisel nädalal, vahendasid Reuters ja Politico.

Samas pole parteid endiselt teatanud, kellest saab peaminister, sest kompromissi nimel ei pürgi sellele ametikohale ei M5S-i juht Luigi Di Maio ega ka Liiga juht Matteo Salvini. Kuna nn tehnokraadist peaministri on parteid välistanud, saab peaministriks suurimaks erakonnaks tõusnud Viie Tähe Liikumise liige, kuid Liigal on õigus otsustada, kes see isik on.

Varem oli avalikkuse ette jõudnud valitsusprogrammi varasem versioon, mis pälvis rohkelt murelikku tähelepanu ja tekitas ärevust börsil. Kuigi nii Di Maio kui ka Salvini teatasid, et nimetatud dokumendi sisu on juba vananenud ning paljud sealsed ettepanekud ei jõudnudki nüüd ametlikult avaldatud valitsusprogrammi, on ka uues versioonis endiselt palju problemaatilisi seisukohti.

Mõned valitsusprogrammi tähelepanuväärsemad ettepanekud:

* igale inimesele tuleks võimaldada nn kodanikupalka 780 eurot kuus;

* lühiajalised riiklikud võlakirjad, mille müügiga saaks seniseid võlgu maksta. Kriitikute sõnul on ettepaneku näol sisuliselt tegu paralleelse rahaga;

* eelmise valitsuse käibemaksuplaani tühistamine ja selle asendamine erinevate aktsiisitõusudega;

* 2011. aasta pensionireformi tühistamine, pensionile saaks minna, kui on töötatud ja sissemakseid tehtud 41 aastat;

* pankrotti läinud rahvuslik lennufirma Alitalia tuleb uuesti tööle saada;

* nii üksikisiku tulumaks kui ka ettevõtte tulumaks kaheastmeliseks - 15 protsenti ja 20 protsenti. Ehk vaesematele 15%, rikkamatele 20%;

* riigieelarve puudujäägi arvutamisel ei peaks enam arvestama investeeringuid;

* koos ülejäänud Euroopa Liidu riikidega tuleb muuta mitmeid EL-i majandust ja rahandust puudutavaid reegleid;

* kõik Venemaa-vastased sanktsioonid tuleb koheselt tühistada. Välispoliitika puhul on programmis selgitatud, et kuigi Atlandi-ülest liitu kinnitatakse ja USA-d peetakse priviligeeritud liitlaseks, siis tuleb olla avatud ka Venemaa suunal. Viimast ei käsitleta ohuna, vaid ka partnerina nii majanduses kui ka strateegilise vahendajana mitmetes piirkondlikes kriisides nagu Süüria, Liibüa ja Jeemen. Sellest tulenevalt tuleb venemaa suhtes kehtestatud sanktsioonid kaotada;

* värske valitsusprogramm ei maini enam plaani, et Euroopa Keskpangalt tuleb nõuda umbes 250 miljardi euro suuruse võla kustutamist;

* samuti pole enam nimekirjas plaane, mis puudutavad eurotsoonist lahkumist või sellel teemal referendumi korraldamist.

Kahe äärmuslikus populismis süüdistatud erakonna valitsus Euroopa suuruselt kolmanda majandusega riigis võib analüütikute hinnangul tekitada mitmeid tõsiseid probleeme.

Esiteks on mõlemad parteid jaganud ohtralt lubadusi, mille täitmiseks läheks vaja oluliselt rohkem raha, miljardeid lisaeurosid.

Kuigi nii M5S kui ka Liiga on oma varasemaid Euroopa Liidu vastaseid seisukohti ja retoorikat leevendanud, soovivad nad endiselt mitmeid EL-i seniseid reegleid muuta või neid eirata, seda eriti rahanduspoliitikas. Ehk pikka aega on kardetud, et Itaalias võib vale juhtimise korral tekkida kunagisele Kreeka rahanduskriisile sarnane olukord ning Itaalia puhul oleks selle kriisi mõju ülejäänud Euroopale palju suurem.

Rahvusvahelises mõttes on tulevase Itaalia valitsuse koosseis oluline nii Euroopa Liidu tulevikku silmas pidades - tehtud on ju ka ähvardusi EL-ist välja astuda - kui ka NATO koostööd arvestades.

Olukord, kus valitsuskoalitsiooni moodustaksid Liiga ja Viie Tähe Liikumine, tähendab sisuliselt seda, et olulist NATO ja EL-i liikmesriiki juhiks valitsus, kus mõlemad osapooled, eriti paremäärmuslikuks peetud Liiga juht Salvini isiklikult, on paistnud silma äärmiselt Kremli-meelsete avaldustega.

Salvini on võtnud ägedalt sõna Venemaad puudutavate sanktsioonide vastu, külastanud korduvalt Venemaad ja kohtunud seal juhtivate võimupoliitikutega, sealhulgas president Vladimir Putini endaga, ning osalenud fotosessioonidel T-särgiga, millel on kujutatud Putin.

Samas ei ole uue valitsuse moodustumine veel 100 protsenti kindel.

Ilmselt nädalavahetusel saavad partei liikmed oma sõna sekka öelda ja eriti M5S-i puhul on võimalik, et piisav hulk liikmeid ei toeta liitu Liigaga. Kui Liiga on pärit Põhja-Itaaliast ning on paremäärmusliku taustaga, siis suur osa M5S-i valijatest on pärit Lõuna-Itaaliast ja piirkondadest, mida varem valitsesid Itaalia vasaktsentristid.

Samuti on presidendil põhiseaduslik õigus valitsema pürgivatele erakondadele eitavalt vastata ning määrata ametisse hoopis ajutine tehnokraatlik valitsus. See õigus tuleneb eelkõige asjaolust, et riigipea on Itaalias põhiseaduse ja rahvusvaheliste lepingute garant ning kui ta leiab, et mõned uue valitsuse plaanid on vastuolus põhiseaduse või Itaalia poolt võetud rahvusvaheliste kohustustega, siis on tal kohustus või vähemalt õigus plaanitavat valitsuskoalitsiooni tõkestada. Samas oleks see äärmiselt vastuoluline ja erakordne samm, varem on Itaalia president seda võimalust kasutanud vaid ühel korral, 1953. aastal.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: