Samost: ettevõtjate mõttekoja ora on hästi tööle hakanud

Foto: Anna Aurelia Minev/ERR

Vikerraadio saates "Samost ja Sildam" leidis ajakirjanik Anvar Samost, et ettevõtjate mõttekoja tehtud ettepanekud riigi reformimiseks on vajalikud reageeringud esimese nädalaga käima tõmmanud.

Samosti sõnul ei anna mõttekoja ettepanekute loetlemine tegelikku arusaama sellest, mida see seltskond tegelikult taotleb.

"Nii palju kui mina olen aru saanud, siis piltlikult öeldes näevad nad Eesti riiki kui üht 1992. aastal nõukogude võimu käest tagasi saadud maja, milles elav perekond on selle suure vaevaga korda teinud, kujundanud selle oma parema äranägemise järgi, nüüd seal 25 aastat elanud ja vahepeal on toimunud väga palju muutusi. Ja siis tuleb äi ja ütleb, et kuule Jüri, sina siin oled noor mees veel ja võiks majale panna ikkagi maakütte ja võib-olla lükkad köögi ja suure toa vahelt seina ka maha, mille mina omal ajal ehitasin, sest sellel ei ole mingit vajadust enam," rääkis Samost.

Sildami sõnul meenutab tema jaoks see pigem seda, et kui 1992. aastal oli see viie püstakuga korterelamu, siis nüüd on üks või isegi poolteist püstakut tühjaks jäänud.

"Seal ei ela enam inimesi, aga korterelamut peab üleval pidama, kuid kuidas seda teha, kui püstak või poolteist on tegelikult läinud ja pole näha, et uute elanike järjekord oleks kuskil kõnniteel," ütles Sildam.

Samosti sõnul on mõlema võrdluse ühisosa, et see ämm või äi, kes tuleb sinna õpetama, siis neil on paar sellist väga jaburat kinnisideed ka.

"Aga tänitamises on alati väga konstruktiivne tulevikku vaatav iva. Selles mõttes võib-olla ei tasukski keskenduda väga üksikutele ettepanekutele, et kuidas siis ikkagi 77 riigikogu liiget. Samas kui ma vaatan, siis selle esimese nädala jooksul on nendepoolne ora tööle hakanud ja nii hästi, et üks erakond, mis pole erakonnaks saanudki veel, tulid välja omapoolse ettepanekuga, mis tõsi küll läkski sinna samasse valesse renni. Eesti 200 ei suutnud seda hästi planeeritud istumist välja kanda ja tuli välja ettepanekuga, et riigikogu võiks olla selline koht, kus inimesed käiksid kord nädalas. Näha on, et see surve tegelikult töötab ja see ongi põhiline lootus, et kas aasta lõpus või järgmise aasta kevadel kui need eelnõude kavandid või teesid välja käiakse, siis poliitikutel erinevatest erakondadest ei ole võimalik neid lihtsalt käeviipega tagasi tõrjuda ja öelda, et see pole oluline," märkis Samost.

Sildam nentis, et kriitikat on tõesti seni rohkem olnud, kui toetust.

"On täiesti aru saadav, et Eiki Nestor, praegune riigikogu esimees, on väga kirglise vastuartikli juba neile ettepanekutele kirjutanud. EKRE esimees Mart Helme on öelnud, et jäägu oma liistude juurde ja ärgu tegelegu poliitikaga ja kuskilt serva pealt tuleb sellist proletaarset suhtumist, et tegemist on seltskonnaga, kes kühveldab raha kokku ja on ikka rahulolematu," nentis Sildam.

Samosti sõnul on muidugi tore, et lõpuks on üks teema, kus sotsiaaldemokraadid ja EKRE on leidnud kokkupuutepunkti, võiks öelda isegi ühisosa.

"Ma olen ka vaadanud, et siin on mitu korda avaldatud arvamust, et mida nad kurat teevad siin, kui neil nii palju raha on - sõitku Šveitsi ära ja ärgu kobisegu," nentis Samost.

Sildami sõnul ongi selline proletaarne suhtumine hämmastav. "Ühelt poolt on hästi sümpaatne kui elus paljuski enda tööga edukaks osutunud inimesed muretsevad riigi pärast," ütles ta.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: