Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Poliitikud näevad riigireformi visioonis nii sobilikke kui küsitavaid ideid

Foto: Erik Peinar/Riigikogu kantselei

Poliitikud näevad tuntud ärimeeste algatatud riigireformi visioonis ideid, mida edasi arendada, kuid on mitme ettepaneku osas kriitilised.

23 tuntud ettevõtjat lõid esmaspäeval riigireformi sihtasutuse ja pakkusid riigireformi lähtevisiooni, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Keskerakonna peasekretär ja endine riigihalduse minister Mihhail Korb ütles, et riigireformi sihtasutuse pakutust võiks Keskerakonna programmi jõuda ideed, kuidas motiveerida omavalitsusi soodustama oma territooriumil ettevõtlust.

"Tuleb mõelda, mis kasu kohalik omavalitsus sellest saab ja täna seda ülesannet kohalikul omavalitsusel üldse ole," märkis ta.

Korbi sõnul leiab Keskerakond sarnaselt ettevõtjatele, et riik peab olema efektiivne, kuid märgib, et probleemid on sügavamal kui näiteks riigikogu liikmete arvu vähendamine.

Vabaerakonna esimees Andres Herkel rääkis, et tema erakond algatas teisipäeval eelnõu, mis puudutab ministrite arvu vähendamist.

"Tegelikult riigi struktuuris neid dubleerimisi, asendustegevusi, kõiki selliseid asju on ja neid tuleks kohe hakata skalpelliga lõikama, aga see on täitevvõimu ehk valitsuse kätes suurel määral," selgitas ta.

Poliitikud nõustuvad, et vähendada tuleb bürokraatiat ja valitsemiskulusid.

"Kui vaadata ja lugeda neid meetmeid, siis ma nüüd väga ei leia nagu vastust küsimusele, et kuidas seda vähendada. Et ma leian vastuse küsimusele hoopis selles, et kuidas põhiseadust pea peale pöörata," lausus IRL-i fraktsiooni liige Mart Nutt.

Nutt lisas, et ta ei näe kokkuhoidu ettepanekutes, mis korraldaks ümber riigi valitsemise, reformides parlamendi ja valitsuse ülesandeid.

Väiksem parlament on võimalik, ütles Reformierakonna fraktsiooni liige Hanno Pevkur, kuid lisas, et siis jäävad väikeseks ka mõned komisjonid ehk otsustajate ring, kes suure saali aruteludeks eelnõud ette valmistab.

"Ja võib juhtuda, et meil on ka erakondade hulk parlamendis edaspidi väiksem, sest mida väiksem on parlament, seda rohkem saab sisse suuri erakondi ja väiksemad jäävad välja, sest nad lihtsalt ei ületa siis vajalikku häälte arvu selleks, et parlamenti sisse saada," sõnas Pevkur.

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni esimees Jevgeni Ossinovski hinnangul on ettepanekud toored ja nende seas on ka maailmavaatelisi küsimusi.

"See initsiatiiv iseenesest minu arvates väärib tunnustamist. Minu jaoks on jäänud võib-olla natuke selgusetuks või mitte selgusetuks, tekitab küsimusi see, et erineva kaaluga küsimusi pannakse ühte patta," nentis ta.

Poliitikud ütlevad, et kuigi riigireformi sihtasutuse loojad rõhutavad, et on apoliitilised, on nende tõstatatud küsimused poliitilised ja ilma poliitilise protsessita pole neid võimalik lahendada.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: