Eesti 200: riigikogu saadik peaks saama olla ka muu töö kõrvalt

Kristina Kallas otsesaates
Kristina Kallas otsesaates Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Ettevõtjate manifestis välja käidud idee vähendada riigikogu liikmete arvu ei lahenda probleemi, et riigikogu töös saaks osaleda ka need, kes ei soovi hakata täiskohaga poliitikuks. Eesti 200 pakub, et riigikogu saadikud peaksid saama jätkata ka oma varasemat karjääri, milleks võiksid kõik füüsilist kohalolekut nõudvad riigikogu tegevused toimuda ühel nädalal kuus.

Eesti 200 mõttegrupp avaldas Kristina Kallase sotsiaalmeedia postitusena oma hinnangu esmaspäeval 28 ettevõtja poolt välja käidud riigireformi kavale, kus tunnustas ettepaneku tegijaid, kuid kutsus üles veelgi julgemale mõtlemisele.

"Me kõik tahaks, et riigikogus oleksid inimesed, kes on sinna pürginud siirast tahtest Eesti riiki teenida ja oma riiki kujundada. /.../ Kahetsusväärselt aga suur osa neist inimestest, keda me sooviksime riigikogus näha, ei taha täna sinna kandideerida, sest neid ei paelu professionaalse poliitiku karjäär. Riigikogu ei ole neile töökoha saamiseks või karjääri tegemiseks vajalik."

"Küll aga on neil soov Eesti riigi arengut juhtida ja oma professionaalseid teadmisi riigijuhtimises rakendada. Nii on tekkinud olukord, kus riigi arengusse oma aega ja energiat panustada soovivad inimesed ei soovi seda teha meetodil, mis on täna ainuvõimalik – saada täiskohaga poliitikuks. Me peame leidma uued lahendused sellele, kuidas tuua poliitikasse neid uusi inimesi."

Riigikogu liikmete arvu vähendamist tasub Eesti 200 mõttegrupi arvates kaaluda, aga see ei pruugi lahenda ülalkirjeldatud probleemi. Eesti 200 käib omalt poolt välja kaks ettepanekut.

Esiteks, rahvalt riigijuhtimiseks mandaadi saanud inimestel peab jääma võimalus jätkata oma karjääri, toimetada oma erialal panustades samal ajal riigi tuleviku kujundamisesse.

Teiseks, selle saavutamiseks tuleb riigikogu töö korraldada ümber selliselt, et kõik füüsilist kohalolekut nõudvad tegevused toimuvad näitena ühel nädalal kuus. Erandiks on need riigikogu liikmed, kes võtavad teadlikult suurema koormuse (riigikogu esimees ja komisjonide juhid) ja saavad selle eest ka täiskohaga palka.

Nende ettepanekute elluviimine lahendaks Eesti 200 hinnangul ära ka probleemi, kus riigikogu liikmetel kaob ära tihe side "reaalse eluga".

"Lisaks on võimalik kaaluda ka riigikogu liikmete arvu vähendamist ja riigikogu liikmetele ühe või kahe ametiaja piirangu kehtestamist. Võiksime endalt küsida ka seda, kas ja millisel hulgal peaksime me sellises süsteemis toimivate erakondade tegevust finantseerima riigieelarvest."

28 tuntud ettevõtjat asutas esmaspäeval riigireformi esilekutsumiseks mõttekoja ning käis välja oma ettepanekud riigireformiks. Üks neist oli riigikogu suuruse vähendamine kuni 20 liikme võrra.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: