Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Koolikohtade jaotuse on vaidlustanud mõned vanemad

{{1526905800000 | amCalendar}}
Foto: Aurelia Minev/ERR

Tallinna koolikohtade jagamine tõi lapsevanematelt, kes haridusameti otsusega rahul pole, kaasa vaidlustusi. Nendega tegeleb edasi linna sisekontroll.

Tallinna haridusamet tegi möödunud nädalal peredele teatavaks, millistesse koolidesse nende 1. klassi astuvad lapsed on määratud. Elukohajärgne kool määrati enam kui 5000 pealinna lapsele ning haridusameti hinnangul õnnestus avalikkuses palju pingeid tekitanud ülesanne hästi.

"Võib öelda, et protsess on kulgenud kenasti. On koole, mille läheduses on palju lapsi, ja koole, mille piirkonnas võiks olla rohkem lapsi," kommenteeris haridusameti hariduskorralduse osakonna peaspetsialist Viivi Lokk.

Otsuse vastu on seni esitanud protesti mõned pered, ütles Lokk. Vaietega tegeleb edasi linna sisekontroll.

Näiteks Gustav Adolfi Gümnaasiumisse (GAG) soovis koolikohta 320 koolieelikut, mistõttu kõik soovijad kooli ära ei mahtunud. Kõiki soovijaid ei paigutatud ka Põhja-Tallinna koolidesse.

"GAG määrati põhikooli- ja gümnaasiumiseaduse (PGS) kohaselt elukohajärgseks kooliks nendele lastele, kelle õed-vennad seal õpivad ja/või kelle elukoht on kooli läheduses. 320 taotleja hulgast paljude elukohad asuvad üle Tallinna, seega määrati paljudele lastele elukohale lähim kool, nende vanemate soovi ei olnud võimalik arvestada," selgitas Lokk.

Samuti võttis haridusamet arvesse sissekirjutuse aega.

"Kui mõnda kooli soovijaid on rohkem, kui koolil on õppekohti, arvestatakse isikute elukohaandmete rahvastikuregistrisse kandmise aega, eelistades neid, kelle registrikanne on varasem. Seda tuli ette ühe kooli – Tallinna 21. Kooli - puhul," lisas Lokk.

Ehkki koolikohtade jaotus tekitab igal aastal pingeid ning on koole, kuhu kõik lapsevanemad pole nõus oma lapsi panema, ei näe haridusamet praegusele lahendusele alternatiivi.

"Oleme aja jooksul arutanud erinevaid võimalusi ning tutvunud ka teiste riikide kogemustega, kuid kuna elukohajärgse kooli määramise nõue tuleneb põhikooli- ja gümnaasiumiseadusest, on meie võimalused selle muutmiseks piiratud," põhjendas Lokk.

Haridusamet on omalt poolt kinnitatud nimekirjad koolidele üle andnud, edasised koolikohast loobumised ja nende vastuvõtmised toimuvad juba koolides kohapeal. Lõplikud 1. klassi õpilaste nimekirjad selguvad 1. septembriks.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: