Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Yana Toom esitles Keskerakonna eetikakoodeksit

Eurosaadik ja Keskerakonna juhatuse liige Yana Toom tutvustas Keskerakonna juhatuse koosolekul parteile koostatud eetikakoodeksit, millele esitatakse veel muudatusettepanekuid ja mis ootab volikogu heakskiitu 2. juunil.

Milleks seda eetikakoodeksit Keskerakonnale vaja on?

See on tegelikult hästi lühike dokument, hästi selge. Hetkeseisuga on mingi 12 punkti. Ma sain inspiratsiooni tegelikult ajakirjanduse eetikakoodeksist, mis minu arvates töötab väga hästi. Miks seda vaja on? Sest Eesti poliitiline kultuur jätab soovida küll. Meil on kombeks rünnata oponente viidates isiklikule elule, mingitele asjadele, mis üldse ei seostu poliitikaga jne. Tahaks seda tulevikus vältida. Väga selgelt on kirjutatud lahti kõikvõimalikud seosed korruptsiooniga. Sellised asjad, kus on meie töögrupi arvates mingid vajakajäämised.

Millised põhilised probleemid vajavad Keskerakonnas lahendamist ja teemad, millega seoses on Keskerakonna poliitikud eksinud?

Ma ei tahaks kritiseerida oma koduerakonda. Ma arvan, et sellist eetikakoodeksit oleks vaja absoluutselt igale Eesti erakonnale. Võib-olla mitte seda sama, aga põhimõtteliselt seda oleks vaja. Meil on vaja mingit poliitika ülest kokkulepet, et mis on lubatud ja mis ei ole lubatud. Kõikvõimalike valijaterühmade vastandamine, lubaduste andmine, mille kohta sa tead, et need pole täidetavad jne. See tuleks välistada meie poliitilisest elust. Need neli aastat Euroopas on mulle õpetanud seda, et see on tegelikult võimalik. Lihtsalt millegipärast me pole suutnud seda euroopalikku standardit Eesti oludesse importida.

Kas te tahate öelda, et see eetikakoodeks on siis nii-öelda universaalne ja sobiks kõikidele Eesti erakondadele?

Ma arvan küll. Ta on muidugi kirjutatud Keskerakonna liikmetele ja ka nendele, kes kandideerivad meie nimekirjades, aga ei ole erakonna liikmed. Aga põhimõtteliselt ma arvan seesama dokument sobiks suurepäraselt kõigile. See pole muidugi minu asi otsustada teiste eest. Aga põhimõtteliselt seal ei ole mingisugust omapära, mis oleks ainult Keskerakonna puhul rakendatav.

Kas seni on teie arvates Keskerakonnas eksitud mõnede eetikakoodeksis nimetatud punktide vastu?

Me kõik eksime aeg-ajalt igasuguste asjade vastu. Kõikidel inimestel on erinev lastetuba ja erinev arusaam asjadest, mis on ja mis ei ole eetilised. Pealegi on meil selline asi nagu Keskerakonna aukohus, mis seni on lähtunud ainult põhikirjast. Aga aukohtus aeg-ajalt tulevad ette sellised asjad, mis väljuvad põhikirja raamidest ja kus tulevad mängu eetika küsimused.

Kas valimiste eel sellise eetikakoodeksiga välja tulemine ei ole osa valimiskampaaniast?

See koodeks sellisel kujul nagu ta mul praegu käes on, paneb paika väga selged reeglid selle kohta, mis ei ole lubatud valimiskampaania ajal. Nii, et kui ma tõesti oleks teinud midagi valimisteks, siis ma pigem tuleksin selle koodeksiga välja peale valimisi.

Kuidas te kommenteerite Keskerakonna ja ka Tallinna linna olukorda korruptsiooniga?

Korruptsioon on probleem. Korruptsioon on probleem ilmselt ka tänu sellele, et kaua ollakse võimul ja seetõttu lihtsalt, noh vene keeles öeldakse glaz zamõlilsja (seep läks silma - toim.) Et vahest ei näegi enam mingeid asju. Muidugi see vajab raputamist. See härrasmees Vink, kes võeti praegu vahele TAK-is. Ma ei saa aru, kuidas see võimalik on, et inimesel on kümme korterit, 20 autot ja keegi seda ei näe. Ilmselt meil puudub selline asi, mis on tegelikult mujal maailmas väga levinud nagu whistleblowers (nn vilepuhujad - toim.). Võib-olla oleks vaja midagi sellist rakendada. Ma ei tea, mul lahendust ei ole, aga kahtlemata on see probleem, millega tuleb tegeleda.

Tallinna probleem korruptsiooniga tuleneb siis sellest, et ühed ja samad inimesed on olnud väga pikka aega võimul?

Ma ei tahaks niimoodi seda sõnastada, sest sellist väidet võib kaheti lugeda. See ei tähenda seda, et nad läksid häbematuks ja hakkasid varastama. See tähendab seda, et tekivad liiga tihedad seosed ja tutvused. Ega asjata riigikontrolörid aeg-ajalt ei roteeru. Võib-olla on vaja otsida paremaid kogemusi, kuidas seda tehakse mujal. Ja ma usun, et Tallinn saab sellega hakkama ka.

Põhja-Tallinna linnaosavanem Raimond Kaljulaid ütles eelmisel nädalal, et Tallinna ametite nõukogudes oleks vaja põhjalikku uuenduskuuri ja soovitas eeskuju võtta riigiettevõtete ja ametite nõukogude korrast. Kuidas seda ettepanekut kommenteerite?

Ma ei hakka kommenteerima Raimond Kaljulaiu väljaütlemisi. Ma arvan, et Raimond Kaljulaid on täpselt see inimene, kellel oleks vaja eetikakoodeksit lugeda.

Mis põhjusel te nii arvate?

Ta räägib õigeid asju, aga kui sa oled erakonna liige, siis oleks võib-olla mõistlik lähtuda sellest meeskonna vaimust. Ma ei usu, et meist keegi hakkaks talle vastu vaidlema, ta räägib õigeid asju, aga ta teeb seda kuidagi eraldi erakonnast, mis mulle erakonna liikmena väga ei sobi. Ma arvan, et kui sul on hea mõte, siis tule räägi inimestega, arutame koos. See stiil mulle ei istu.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: