Lastefond toetab haruldast haigust põdeva tüdruku ravi aasta lõpuni

Tartu ülikooli kliinikumi lastefond toetab haruldast verehaigust põdeva tüdruku ravi aasta lõpuni, sest haigekassa kallist ravimit kinni ei maksa. Raviarstide sõnul on haigekassa otsus meelevaldne.

Haigekassa otsus jätta 17-aastane haruldase verehaigusega tüdruk kallihinnalisest ravimist ilma põhjendusega, et lapse ravis on võimalus kaaluda alternatiive, on raviarstide sõnul meelevaldne, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Arstid selgitavad, et nende poolt haigekassale saadetud taotluses on kirjas, et haiguse raviks kasutatava vereloome tüvirakkude siirdamisega kaasneb silmapaistev tüsistuste ja surma risk, mistõttu alternatiivina seda selle lapse puhul kasutada ei saa.

"Meie kaalume ikka alternatiive, aga teine küsimus on siin see, et mida me alternatiividena käsitleme. Kui me nüüd väga jõhkralt ütleme, siis suremine on ka alternatiiv. Küsimus on nüüd selles, missugune on alternatiivi hind ja missugune on resultaat," rääkis TÜ kliinikumi hematoloogia ja luuüdi transplantatsiooni osakonna juhataja Ain Kaare.

"Paraku selle haigekassa väljaütlemise juures kõige imelikum on see, et ega nad ju ei täpsusta, mida nad selle alternatiivi all mõtlesid, aga tõenäoliselt nad mõtlesid vereloome tüvirakkude siirdamist. Selle sama haigusega on siirdamisjärgne kahe aasta elulemus 54 protsenti, mis tähendab seda, et natuke üle poole siirdatud patsientidest on kahe aasta pärast elus ja natuke vähem kui pool on surnud erinevate komplikatsioonide tõttu. Me ei saa seda käsitleda siiski kui võrdväärset ja võrdse ohutusega alternatiivi," lisas ta.

Neljapäeval otsustas TÜ kliinikumi lastefondi nõukogu, et toetavad annetajate abil tüdrukule elupäästva ravimi ostu esialgse pooleteise kuu asemel aasta lõpuni, milleks kulub ligi 250 000 eurot.

Tegemist on lastefondi kõigi aegade suurima toetussummaga. Praeguseks on vajaminevast rahast koos ligi 60 000 eurot.

Sama juhtumit käsitletakse pikemalt pühapäevases uudistesaates "Aktuaalne kaamera. Nädal", kus muu hulgas uuritakse, kuidas sellised kallid ravimid haigekassa toetatavate ravimite loetellu jõuavad.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: