Jaan Ginter: kohtu jaoks ei ole ekspertkomisjoni arvamus siduv ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Tartu Ülikooli kriminoloogia professor Jaan Ginter.
Tartu Ülikooli kriminoloogia professor Jaan Ginter. Autor/allikas: Siim Lõvi

Ekspertkomisjoni arvamus ei ole kohtule siduv ning kohus peab hindama, kui suurt kaalu tuleb anda eriarvamusele jäänud eksperdi seisukohtadele, ütles Edgar Savisaare terviseekspertiisi näitel Tartu Ülikooli õigusteaduskonna professor Jaan Ginter.

Ginter ütles ERR-ile, et kohtu jaoks ei ole ekspertkomisjoni enamuse nimel vormistatud arvamus siduv. "Kahtlemata tuleb kohtul hinnata, kui suurt kaalu tuleb anda eriarvamusele jäänud eksperdi seisukohtadele,"
ütles ta.

Lisaks tõi Ginter välja, et komisjon on jätnud vastamata ühele esitatud küsimusele, mis tõenäoliselt viib uue ekspertiisini.

"Võimalik on, et kohus taotleb veel täiendava ekspertiisi läbiviimist enne kohtumenetlusega jätkamist. Sellise jätku tõenäosust tõstab asjaolu, et ka häälteenamusega kokku lepitud eksperdiarvamuses ei peetud võimalikuks vastata ekspertkomisjonile esitatud küsimusele selle kohta, milline on ajuinsuldi ja/või ajuinfarkti või nende kollete mõju Edgar Savisaare mälule, millised on iseloomulikud kognitsiooni- ja/või muud häired ja kuidas need avalduvad Savisaare käitumisele? Selles osas asus ka ekspertkomisjoni enamus seisukohale, et mälu- ja kognitsioonihäireid ei saa magnetresonantstomograafia leidu arvesse võttes välistada, kuid nende häirete iseloomu ja ulatuse hindamiseks on vajalik täiendav neuropsühholoogiline hindamine," viitas Ginter terviseekspertiisile.

"Kohtu edaspidiste käitumisvalikute ennustamisel on seega eriarvamusele jäänud eksperdi arvamuse kaalukuse hindamise kõrval oluline see, kui suurt kaalu hindab kohus olevat sellel ühele ekspertkomisjonile esitatud küsimusele vastuse puudumisel. Kõrvalt hinnates tundub, et süüdistatava kohtumenetluses osalemise võimelisuse hindamisel on tema võimalikest mälu- ja kognitsioonihäiretest selge pildi saamine siiski üpriski oluline," märkis Ginter.

Ginter tõi välja, et ekspertiisiakt on ka vastuoluline, kuna ühest küljest asus komisjoni enamus positsioonile, et nad võivad anda arvamuse Savisaare võimelisusest kohtuistungil sisukalt osaleda, samas toob aga komisjon välja, et nad ei saanud hinnata Savisaare võimalike mälu- ja kognitsioonihäirete ulatust.

Ginteri sõnul ei ole sugugi võimatu olukord, et ekspertiisi tegevas komisjonis on erinevatel ekspertidel erinevad arvamused, kuid samas ei reguleeri Eesti kohtuekspertiisiseadus sellist situatsiooni.

Üldjuhul proovivad eksperdid Ginteri sõnul jõuda üksmeelsele arvamusele, kuid kui üksmeelele jõudmine ei õnnestu, on kaks võimalust: kas jõuda järeldusele, et kategoorilist seisukohta ei ole võimalik võtta või anda kategooriline arvamus tuginedes ekspertide häälteenamusele.

Ginter rõhutas, et erinevate erialade esindajatest koosneva ekspertkomisjoni puhul tuleb häälteenamusega otsuse tegemisel arvestada kuivõrd hästi nad suudavad hinnata eriarvamusele jäänud erialaspetsialisti arvamuse kaalukust, et jääda lõppotsust tehes sellest erialaspetsialisti eriarvamusest erinevale seisukohale.

Esmaspäeval avaldas ERR Edgar Savisaare nõusolekul tema terviseekspertiisi, milles ekspertiisikomisjon leidis, et ravimite korrektse tarvitamise ja arsti juhiste järgimise korral on Savisaarel võimalik osaleda kohtuistungil ning süüdimõistmisel kanda karistust.

Komisjoni kuulunud endokrinoloog jäi eriarvamusele ning leidis, et Savisaar ei ole võimeline osalema kohtuistungil, sest tulenevalt tema raskekujulisest diabeedist, peab ta vältima stressisituatsioone, kuna pingeolukordadele eksponeerimine põhjustab veresuhkru ja vererõhu olulisi kõrgenemisi ja suurendab märkimisväärselt kardiovaskulaarse ataki või isegi surma tekkimise riski.

Endokrinoloogi hinnangu kohaselt on väga tõenäoline, et edasise kohtumenetluse käigus tekib Savisaarel uus raske terviserike või surm ning see on vähemalt osaliselt põhjustatud kohtumenetlusest.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: