Evestus vaidlustab Savisaare kohtu alt vabastamise hiljemalt kolmapäeval

kohtus
kohtus Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Juhtiv riigiprokurör Steven-Hristo Evestus vaidlustab hiljemalt kolmapäeval korruptsioonisüüdistusega kohtu all oleva Keskerakonna eksjuhi Edgar Savisaare suhtes menetluse lõpetamise tema tervisest tulenevatel põhjustel.

Prokuratuur plaanib vaidlustada kohtumääruse, mis lõpetas halva tervise tõttu kohtumenetluse Edgar Savisaare üle, ütles riigiprokuratuuri pressiesindaja Harry Tuul ERR-ile teisipäeval.

"Täpsemalt kommenteerime siis, kui vaie on kohtule edastatud," märkis Tuul.

ERR-ile teadaolevalt peab riigiprokuratuuri määruskaebus kohtusse jõudma hiljemalt kolmapäeva jooksul.

Evestus on ERR-ile öelnud, et kuigi ta mõistab kohtu motiive, on tal ikkagi tunne, et Savisaar astus teadlikult samme, et kohtu alt pääseda.

Evestuse hinnangul on seaduses tõsine auk, kui seadus ja meditsiin annavad võimaluse kohtu alt pääseda.

Riigi peaprokurör Lavly Perling on "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus kinnitanud, et prokuratuur vaidlustab Savisaare kohta tehtud kohtumääruse.

"Me vaatasime ja lugesime ja tõsi ta on, et jõudsime järeldusele, et nii seadust kui ka kehtivat kohtupraktikat silmas pidades meie vaidlustame selle otsuse," märkis ta.

5. juunil lõpetas Harju maakohus Savisaare (68) suhtes menetluse tema tervisest tulenevatel põhjustel tema kaitsja, vandeadvokaat Oliver Nääsi taotlusel. Maakohtu määruses oli märgitud, et see ei ole vaidlustatav.

Eesti Kohtuekspertiisi Instituudis (EKEI) tehtud terviseekspertiis hindas Savisaare kohtukõlblikuks ehk leidis, et teatud mööndustega võimaldab tema tervislik seisund tal kohtumenetluses osaleda.

Samas selgus terviseekspertiisist, et endokrinoloog Vallo Volke hinnangul on Savisaarele kohtuistungil osalemine eluohtlik.

"Edgar Savisaar ei ole võimeline osalema kohtuistungil, sest tegemist on patsiendiga, kelle risk uue kardiovaskulaarse ataki tekkeks või surmaks on ülikõrge," märkis Volke.

Tänavu veebruaris määras kohus Savisaarele uue terviseekspertiisi, mis pidi selgitama, kas Savisaare tervislik seisund võimaldab tal kohtuistungitel osaleda.

Savisaare terviseteema tõusis kohtus päevakorda, kuna teda tuli mitu korda istungitelt haiglasse toimetada ja kohtupidamine takerdus tema haigestumise tõttu.

Savisaare raviarst Peep Põdder on märkinud, et Savisaare kehva tervise tõttu on küsitav tema võime kohtuprotsessil osaleda.

Eelmisel aastal Savisaarele tehtud terviseekspertiisi järgi soovitasid arstid, et Savisaart võib järjest üle kuulata umbes 45 minutit kuni üks tund ning seejärel oleks vaja pidada umbes pooletunnine paus.

Süüdistus

Riigiprokuratuur süüdistab Savisaart Tallinna eelarvevahendite kasutamises enda ja Keskerakonna huvides ehk omastamises suures ulatuses, samuti neljas altkäemaksu võtmises, rahapesus ning Keskerakonnale suures ulatuses keelatud annetuse vastu võtmises. Keskerakond on kohtu all juriidilise isikuna.

Savisaarele altkäemaksu andmises süüdistab riigiprokuratuur ettevõtjaid Aivar Tuulbergi, Alexander Kofkinit, Hillar Tederit ja Vello Kunmanit.

Tallinna linnavolikogu endist esimeest Kalev Kallot süüdistab prokuratuur kaasaaitamises altkäemaksu andmisele ja võtmisele ning Savisaarele altkäemaksu vahendamises süüdistati ekspoliitik Villu Reiljani, samuti on omastamisele kaasaaitamises süüdistatavana kohtu all Põhja-Tallinna linnaosavanema endine asetäitja Priit Kutser.

Kohtuprotsess algas Harju maakohtus mullu 12. juunil, kui kõik süüdistatavad kinnitasid, et nad ei tunnista end süüdi.

Vaid ekspoliitik Villu Reiljan võttis süü omaks ning tema osas lahendas kohus süüasja kokkuleppemenetluses.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: