Savisaar pääses kohtumõistmisest

{{1528171980000 | amCalendar}}

Harju maakohus lõpetas teisipäeval korruptsioonisüüdistusega kohtu all oleva Keskerakonna eksjuhi Edgar Savisaare suhtes menetluse tema tervisest tulenevatel põhjustel. Kohtuniku määrust edasi kaevata ei saa.

Kohus rahuldas Savisaare kaitsja, vandeadvokaat Oliver Nääsi taotluse, kes leidis, et Savisaare osas tuleb menetlus lõpetada tema tervisest tulenevatel põhjustel.

Nääs märkis, et kohtuprotsessist tulenev stress või põhjustada Savisaare surma.

Nääs viitas tervisekspertiisis osalenud endokrinoloogi Vallo Volke antud ekspertarvamusele.

Juhtiv riigiprokurör Steven-Hristo Evestus märkis, et kuus eksperti leidsid, et Savisaar võib kohtupidamises osaleda. Tema sõnul tuleks Savisaare haiglas viibimise tõttu leida uued kohtuistungi ajad.

Eesti Kohtuekspertiisi Instituudis (EKEI) tehtud terviseekspertiis hindas Savisaare (68) kohtukõlblikuks ehk leidis, et teatud mööndustega võimaldab tema tervislik seisund tal kohtumenetluses osaleda.

Samas selgus Savisaare poolt ERR-i uudisteportaalile täismahus avaldamiseks antud terviseekspertiisist, et endokrinoloog Vallo Volke hinnangul on Savisaarele kohtuistungil osalemine eluohtlik.

"Edgar Savisaar ei ole võimeline osalema kohtuistungil, sest tegemist on patsiendiga, kelle risk uue kardiovaskulaarse ataki tekkeks või surmaks on ülikõrge," nentis Volke.

Tänavu veebruaris määras kohus Savisaarele uue terviseekspertiisi, mis pidi selgitama, kas Savisaare tervislik seisund võimaldab tal kohtuistungitel osaleda.

Savisaare terviseteema tõusis kohtus päevakorda, kuna teda tuli mitu korda istungitelt haiglasse toimetada ja kohtupidamine takerdus tema haigestumise tõttu.

Savisaare raviarst Peep Põdder on märkinud, et Savisaare kehva tervise tõttu on küsitav tema võime kohtuprotsessil osaleda.

Eelmisel aastal Savisaarele tehtud terviseekspertiisi järgi soovitasid arstid, et Savisaart võib järjest üle kuulata umbes 45 minutit kuni üks tund ning seejärel oleks vaja pidada umbes pooletunnine paus.

Prokurör üritab ikkagi otsust vaidlustada

Juhtiv riigiprokurör Steven Hristo Evestus ütles korruptsioonis süüdistatud Keskerakonna eksliidri Edgar Savisaare kohtu alt pääsemist kommenteerides, et seaduses on tõsine auk.

Evestuse sõnul tuli teisipäevane kohtumäärus Savisaare osas süümenetluse lõpetamise kohta talle suure üllatusena. Evestuse sõnul märkis kohus, et teisipäevane määrus ei ole vaidlustatav, kuid ta soovib siiski tutvuda vastavate kohtupraktikatega ning kui ikkagi on väikseimgi võimalus määrust vaidlustada, siis ta seda ka teeb.

Evestus ütles, et kuigi ta mõistis kohtu motiive, on tal ikkagi tunne, et Savisaar astus teadlikult amme, et jõuda praegusesse seisu ning oli ka isikuid, kes aitasid tal kohtu alt pääseda. Sealjuures rõhutas Evestus, et Savisaar oli vägagi suuteline kuude viisi osalema istungitel, samuti on valdav osa meditsiinieksperte leidnud, et ta oleks olnud võimeline protsessil jätkuvalt osalema.

Evestus tõdes, et teisipäevasel näitel annavad seadus ja meditsiin võimaluse isikul kohtu alt pääseda ning selles osas on seaduses tõsine auk.

Mis puudutab ülejäänud protsessiosalisi, siis märkis Evestus, et teiste süüdistatavatega on loomulikult mõtet kohtuliku uurimisega edasi mina, kuna altkäemaksu kuriteol on alati kaks osapoolt. Evestuse hinnangul on võimalik üheselt tõendada aastatel 2014-2015 Tallinna linnavõimus valitsenud korruptsiooni ja anda nii kaudselt hinnang ka Savisaare tegevusele, hoolimata sellest, et kohtu alt ta pääses.

Süüdistus

Riigiprokuratuur süüdistab Savisaart Tallinna eelarvevahendite kasutamises enda ja Keskerakonna huvides ehk omastamises suures ulatuses, samuti neljas altkäemaksu võtmises, rahapesus ning Keskerakonnale suures ulatuses keelatud annetuse vastu võtmises. Keskerakond on kohtu all juriidilise isikuna.

Savisaarele altkäemaksu andmises süüdistab riigiprokuratuur ettevõtjaid Aivar Tuulbergi, Alexander Kofkinit, Hillar Tederit ja Vello Kunmanit.

Tallinna linnavolikogu endist esimeest Kalev Kallot süüdistab prokuratuur kaasaaitamises altkäemaksu andmisele ja võtmisele ning Savisaarele altkäemaksu vahendamises süüdistati ekspoliitik Villu Reiljani, samuti on omastamisele kaasaaitamises süüdistatavana kohtu all Põhja-Tallinna linnaosavanema endine asetäitja Priit Kutser.

Kohtuprotsess algas Harju maakohtus mullu 12. juunil, kui kõik süüdistatavad kinnitasid, et nad ei tunnista end süüdi.

Vaid ekspoliitik Villu Reiljan võttis süü omaks ning tema osas lahendas kohus süüasja kokkuleppemenetluses.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: