Endokrinoloogist ekspert: Savisaar ei ole võimeline kohtuistungitel osalema

Edgar Savisaar kohtus 2016. aasta detsembris.
Edgar Savisaar kohtus 2016. aasta detsembris. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Vaatamata Eesti Kohtuekspertiisi Instituudi (EKEI) arstliku komisjoni lõppjäreldusele, et Edgar Savisaar on kohtukõlblik, on komisjoni endokrinoloogist liige Vallo Volke risti vastupidisel seisukohal. ERR.ee avaldab Savisaare nõusolekul tema terviseekspertiisi täismahus.

Savisaare poolt ERR-i uudisteportaalile täismahus avaldamiseks antud terviseekspertiisist selgub, et endokrinoloog Vallo Volke hinnangul on kohtuistungil osalemine talle eluohtlik.

"Edgar Savisaar ei ole võimeline osalema kohtuistungil, sest tegemist on patsiendiga, kelle risk uue kardiovaskulaarse ataki tekkeks või surmaks on ülikõrge," nentis Volke.

Volke sõnul puuduvad nii kõrge riskiga patsientide absoluutse riski hindamiseks formaalsed riskikalkulaatorid.

"Lisaks regulaarsele ravimite kasutamisele on ülioluline vältida psüühilist pinget ja stressi. Stressist põhjustatud veresuhkru ja vererõhu kõrgenemisi on keeruline, kui mitte võimatu ära hoida või korrigeerida kohtusaalis. Seega on väga tõenäoline, et kohtumenetluse käigus tekib uus raske terviserike või surm, mis on vähemalt osaliselt põhjustatud kohtumenetlusega seotud stressist," märkis ta.

Ekspertkomisjon jäi aga vaatamata endokrinoloog Volke seisukohale arvamuse juurde, et ravimite korrektse tarvitamise ja muude arsti soovitatud juhiste täitmise korral on Savisaarel võimalik kohaneda igapäevase eluga ja osaleda kohtuistungil ning kanda süüdimõistmise korral karistust.

Komisjon on seisukohal, et Savisaarel on võimalik ravimite korrektse kasutamise ja ettekirjutatud dieedi jälgimisel hoida vererõhu ja veresuhkru väärtusi normi piires.

Kuigi komisjon hindas Savisaare ravimeetodid heaks, nähtub ekspertiisiaktist, et tema seisund on sellest hoolimata aastaga oluliselt halvenenud.

Ekspertiisiaktis tuuakse välja, et võrreldes eelmisel aastal Savisaarele tehtud ekspertiisiga on tema seisund südame rütmihäirete osas oluliselt halvenenud ning 2. tüübi suhkruhaigus on süvenenud selliselt, et ei võimalda endokrinoloogi hinnangul tal enam kohtumenetlusest osa võtta.

Lõpetuseks tõdes ka komisjon, et arvestades Savisaarel esinevaid raskeid haigusi, on olemas risk, et tema tervislik seisund võib muutuda ebastabiilseks, kuid meditsiiniliselt pole täpselt prognoositav kas, millal ja mis tingimustel võib tal tekkida eluohtlik seisund, mistõttu on vaja tagada kohese arstiabi kättesaadavus kohtuistungi ajal.

Eelmisel aastal kohtus ekspertiisiakti kohta ütlusi andnud Marika Väli selgitas toona, et see tähendab elustamisaparaadi olemasolu kohtusaalis.

Komisjon leiab, et Savisaarel ei saa välistada aeglaselt tekkinud mälu- ja kognitsioonihäireid, kuid nende häirete iseloomu ja ulatuse hindamiseks on vajalik täiendav neuropsühholoogiline hindamine.

Savisaare tervist hindasid kohtuarstid-eksperdid Marika Väli, Ilona Drikkit ja Heldi Kase (erialalt patoloogid) ning kardioloog Margus Viigimaa, endokrinoloog Vallo Volke, neuroloog Pille Taba ja farmakoloogia professor Anti Kalda.

Ekspertiisiaktist ei nähtu, kuidas komisjon eriarvamuste tingimustes jõudis just sellisele lõppjäreldusele, et Savisaar on siiski võimeline kohtumenetlusest osa võtma.

Harju maakohus vaeb Savisaare terviseekspertiisi ja protsessi edasist korraldamist 5. juuni istungil.

Tänavu veebruaris määras kohus Savisaarele uue terviseekspertiisi, mis pidi selgitama, kas Savisaare tervislik seisund võimaldab tal kohtuistungitel osaleda.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: