Norra kehtestab haridusasutustes nn burkakeelu ({{commentsTotal}})

Hidžab (üleval vasakul), nikaab (üleval paremal), tšador (all vasakul) ja burka (all paremal).
Hidžab (üleval vasakul), nikaab (üleval paremal), tšador (all vasakul) ja burka (all paremal). Autor/allikas: AFP/Scanpix

Norra keelab nägu katva riietuse - nagu nikaabi ja burka - kandmise haridusasutuses. Norra parlament kiitis nn burkakeelu heaks teisipäeval.

Keeld puudutab nii kooliõpilasi, tudengeid kui ka õpetajaid, vahendasid Yle ja The Local.

Keeldu on ette valmistatud juba pikka aega ning hetkel valitsusse kuuluv immigratsioonikriitiline Protgressipartei (Fremskrittspartiet) on seda seisukohta toetanud juba 15 aastat.

Peaminister Erna Solbergi vähemusvalitsus, kuhu kuuluvad tema Norra Konservatiivne Partei (Høyre) ja Progressipartei, tegid ettepaneku burkakeelu kehtestamiseks haridusasutustes aasta aega tagasi, kusjuures Progressipartei sooviks oleks burkakeelu kehtestamine kõikides avalikes kohtades.

"Ma usun, et poliitikud on valmis keelama nägu katva riietuse kandmise avalikus ruumis mõne aasta jooksul," kommenteeris Progressipartei rahvasaadik Åshild Bruun-Gundersen ajalehele Bergens Tidende.

Keeldu põhjendab valitsus sellega, et koolis on oluline näha õpetaja ja õpilase nägu.

Keelu vastu olid Sotsialistlik Vasakpartei, rohelised ja vasakäärmuslik Punane Partei. "ÜRO rahvusvaheliste lepete kohaselt on kõigil õigus haridusele sõltumata soost, etnilisest päritolust või usutunnistusest. Seega ei saa meil olla ka riiklikku lepet, mis praktikas seda õigust keelaks," väitis sotsialistist rahvasaadik Mona Fagersås.

Seadus võeti aga vastu, sest sellel oli peamise vasaktsentristliku erakonna ehk Norra Töölispartei ning tsentristide, liberaalide ja kristlike demokraatide ridades toetajaid.

Samas on mitmes riigis, sealhulgas näiteks Prantsusmaal ja Austrias, nägu katva riietuse kandmine avalikus ruumis juba keelatud. Eelmisel nädalal toetas seda otsust aga Taani parlament.

Toimetaja: Laur ViirandHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: