Singapuri politsei hoiatas riiki saabunud "Kim Jong-uni teisikut"
Austraalia kodanikust koomik Howard X, kes on kogunud tuntust Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni matkimisega, peeti korraks Singapuri võimude poolt kinni ja talle anti korraldus püsida eemal järgmisel nädalal riigis toimuva Kimi ja USA president Donald Trumpi tippkohtumisest.
Koomiku sõnul peeti ta kinni pärast saabumist Changi lennujaama ning hetkel, kui ta üritas hakata tutvuma tippkohtumisega seotud kohtadega, vahendasid Sky News ja Reuters.
Mees selgitas, et teda peeti kinni kaks tundi ja et temalt küsiti pooletunnise ülekuulamise ajal näiteks tema poliitiliste veendumuste kohta. Võimuesindajad olid talle muuhulgas öelnud, et ta saabus Singapuri "väga tundlikul ajal".
Lõpuks lubati tal siiski riiki siseneda.
"Kui nad oleksid mind riigist välja saatnud, oleks ajalehed üle kogu maailma oma esikülgedel teatanud, et "Kim Jong-un saadeti Singapurist välja", mis on asi, mida Singapuri valitsus kindlasti lehtedes näha ei soovi," ironiseeris koomik Facebooki-postituses.
"Igatahe olen ma nüüd siin, seega olge valmis mõningaseks huumoriks sellel ajaloolisel hetkel maailma kõige suurepärasema diktatuuri jaoks," lisas ta.
Howard X on juba varem värvikaid etteasteid Kim Jong-unina teinud. Näiteks käesoleva aasta veebruaris Lõuna-Koreas toimunud taliolümpia ajal "hullutas" ta naiste jäähokimängu ajal Põhja-Korea ergutustüdrukuid ning tuli peagi turvameeste poolt publiku hulgast ära viia.
Singapuri politsei võttis vahi alla kaks Lõuna-Korea ajakirjanikku
Reedel teatas Singapuri politsei ka seda, et nad võtsid vahi alla kaks Lõuna-Korea ringhäälingu KBS töötajat, kes olid tunginud Põhja-Korea suursaadiku eluaseme territooriumile. Lisaks on uurimise all veel kaks samasse meeskonda kuulunud meest.
Singapuri seaduste kohaselt saab sellise teo eest karistada kuni kolmekuulise vangistusega või kuni 1500 dollari suuruse trahviga.
Teada on, et ajaloolist kohtumist kajastama saabus või saabub Singapuri kokku umbe 3000 ajakirjanikku ja meediatöötajat.
Singapuri on varem korduvalt inimõiguslaste poolt kritiseeritud sõnavabaduse ja meelsuse avaldamise piiramise pärast. Näiteks avalikke üritusi korraldada ning sõna võtta on linnriigis lubatud ainult ühes kindlas kohas ning selle jaoks on alati ka vaja luba taotleda.
Valitsus on reegleid aga põhjendanud sooviga tagada avalikku korda ning ühiskondlikku harmooniat.
Samas on meeleavalduste toimumise piiramine ilmselt ka põhjus, miks Singapur sellise vastuolulise tippkohtumise asukohaks osapoolte arvates sobib.
Toimetaja: Laur Viirand