Pompeo: Põhja-Korea saab ainulaadsed julgeolekutagatised ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1528718940000 | amCalendar}}
Foto: AP/Scanpix

USA on valmis pakkuma Põhja-Koreale "ainulaadseid julgeolekutagatisi", kui Pyongyang valib tee "täielikule, tõendatavale ja pöördumatule tuumadesarmeerimisele", ütles esmaspäeval USA välisminister Mike Pompeo.

Pompeo ütles enne teisipäevast tippkohtumist president Donald Trumpi ja Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni vahel, et ettevalmistavad kõnelused liiguvad oodatust kiiremini.

"Astume samme, andmaks neile teatud kindluse, et tuumadesarmeerimine ei lõpe nende jaoks halvasti," ütles Pompeo. "Vastupidi, see viib Põhja-Korea rahva jaoks parema ja helgema tuleviku poole."

Pompeo kinnitas ka, et Trump on kõnelusteks "hästi ette valmistunud".

Ta rõhutas, et Trumpi administratsioon ei lase Põhja-Koreal end ninapidi vedada ning lepib vaid täieliku tuumadesarmeerimisega.

Välisminister lisas, et USA pakutavad tagatised on varasematega võrreldes "teistsugused ja ainulaadsed".

"Olen väga optimistlik, et kahe liidri kohtumine annab eduka tulemuse," ütles Pompeo. "Säärase haardega otsuseid saavad langetada vaid kaks inimest. Need kaks inimest istuvad homme ühes ruumis."

Optimismi on väljendanud ka president Trump ise oma Twitteri-kontol. 

Singapuri välisminister Vivian Balakrishnan, kes võttis pühapäeval lennuväljal vastu nii Kimi kui ka Trumpi, ütles BBC-ile, et mõlemad riigijuhid tundusid olevat väga enesekindlas meeleolus.

Samuti vastas välisminister ka lääneriikide ajakirjanduses tekkinud küsimusele "Kes maksab Kimi delegatsiooni majutuskulude eest?", et seda teeb Singapur. Ministri sõnul on tegu "külalislahkusega, mida me pakkusime".

Trumpi ja Kimi kohtumine algab Eesti aja järgi ööl vastu teisipäeva

Trump ja Kim elavad eraldi hotellides, mis pole teineteisest eriti kaugel, ning kohtumine Sentosa kuurortsaarel algab Eesti aja järgi kella 4 ehk kohaliku aja järgi kella 9 paiku.

Kusjuures märkimisväärseks asjaoluks on see, et esimeseks minutiks kohtuvad Trump ja Kim üheks minutiks kahekesi, kaasas vaid tõlgid. Trump on varem maininud, et saab juba esimesel minutil aru, kas Põhja-Korea juhil on kavas kohtumisse tõsiselt suhtuda.

Seejärel liituvad kohtumisega ka olulisemad nõunikud, nagu USA poolelt välisminister Mike Pompeo ja rahvusliku julgeoleku nõunik John Bolton.

Valge Maja: Trump lahkub Singapurist teisipäeval

Trump lahkub Singapurist teisipäeval, sest ettevalmistavad kõnelused on kulgenud oodatust kiiremini, teatas Valge Maja.

See on päev varem kui eeldati ja ilmselt välistab teise kõnelustepäeva Kim Jong-uniga.

Rõhutades ettevalmistavate läbirääkimiste edukust, märkis Valge Maja, et Trump lahkub Ühendriikidesse kell kaheksa õhtul, mis jätab pretsedendituks kohtumiseks aega 11 tundi.

"Arutelu Ühendriikide ja Põhja-Korea vahel kestab ja edeneb kiiremini kui oodatud," seisab Valge Maja avalduses.

"President Donald J. Trump kohtub Põhja-Korea liidri Kim Jong-uniga homme hommikul kell 9.00," lisati selles.

"Pärast algset tervitust, osalevad president Trump ja esimees Kim neljasilmakohtumisel, mille juures viibivad vaid tõlgid, laiendatud kahepoolsel kohtumisel ja töölõunal."

Mida osapooled tahavad?

Nagu juba varem mainitud, on Washingtoni nõudmiseks, et Põhja-Korea loobuks oma täielikult tuumarelvadest ja võimaldaks seda sammu ka kontrollida.

Kim on pigem rõhutanud majandusarengu vajadust ehk sisuliselt on eesmärgiks sanktsioonide kaotamine ja välisinvesteeringud.

Seni pole ükski välispoliitika analüütik pidanud võimalikuks, et Pyongyang oleks nõus tuumarelvadest täielikult loobuma, sest Põhja-Korea režiimi jaoks on sisuliselt tegu elukindlustusega, nagu on nentinud ka hiljutine Pentagoni raport.

Seega ongi suureks küsimuseks, milliseid tegelikke järeleandmisi on osapooled valmis kohtumisel tegema. Ei saa välistada, et seetõttu juhitakse tähelepanu lõpuks pigem mingitele sümboolsetele sammudele - näiteks Korea sõja ametliku rahuprotsessi algatamine vms.

Samuti on nii USA kui ka president Trump ise viimasel ajal andnud mõista, et tegu on pigem tutvumiskohtumisega ning Põhja-Korea tuumarelvadest loobumine saab olema pikem protsess.

Tulemusest hoolimata on igal juhul tegu ajaloolise sündmusega, sest USA ja Põhja-Korea ametis olevad riigijuhid pole kunagi kahepoolselt kohtunud.

Trump kohtus Singapuri peaministriga

Trump omakorda kohtus esmaspäeval Singapuri peaministri Lee Hsien Loongiga, kellega varem saabunud Kim kohtus juba pühapäeval.

Samuti on teada, et esmaspäeval rääkis Trump telefoni teel ka Lõuna-Korea presidendi Moon Jae-iniga.

Trump tähistas Singapuris ka oma 72. sünnipäeva - kuigi õige päev on alles 14. juunil.

Kim käis Singapuri vaatamisväärsustega tutvumas

Põhja-Korea liider Kim Jong-un käis esmaspäeva hilisõhtul enne homset kohtumist USA presidendi Donald Trumpiga tutvumas Singapuri vaatamisväärsustega.

Koos Singapuri välisministri Vivian Balakrishnaniga tehti ka selfi, mille viimane ka internetti postitas.

Põhja-Korea riigimeedia teatel räägitakse tippkohtumisel kestvast rahust

Kim Jong-Uni ja Donald Trumpi kohtumisel räägitakse kestvast rahust Korea poolsaarel ja tuumarelvadest loobumisest, vahendas esmaspäeval telekanal CNN Põhja-Korea riikliku uudisteagentuuri KCNA uudist.

KCNA andmetel on Kim lisaks öelnud, et tippkohtumisel kõneletakse ka teistest mõlemale riigile muret tekitavatest probleemidest.

Trump ütles laupäeval, et tema eelseisev kohtumine Kim Jong-uniga on ühekordne võimalus rahu saavutamiseks Washingtoni ja Pyongyangi vahel.

"See on otseses mõttes tundmatu territoorium, kuid ma tõesti tunnen end kindlana," sõnas Trump, valmistudes lahkuma G7 tippkohtumiselt Kanadas.

"Ma tunnen, et Kim Jong-un tahab teha midagi suurt oma rahva jaoks ja tal on see võimalus," lisas ta pressikonverentsil, märkides, et põhjakorealased on teinud ameeriklastega väga hästi tööd, valmistudes teisipäevaseks tippkohtumiseks Singapuris.

Trumpi ja Kimi kohtumist turvab gurkhade eliitüksus

Trumpi ja Kimi teisipäevast tippkohtumist turvab Nepali gurkhade eliitüksus.

Singapur valib alates 1949. aastast oma politseijõududesse Nepali noormehi. Praegu on Singapuri politsei teenistuses umbes 1800 gurkhat.

Meedias pälvisid aga esmaspäeval tähelepanu Põhja-Korea liidri turvamehed, kes Kimi limusiini kõrval joostes paistsid silma juba käesoleva aasta aprillis, kui Panmunjomi rahukülas kohtusid Kim ja Lõuna-Korea president Moon Jae-in.

Associated Press omakorda juhib tähelepanu sellele, et tegelikult võtab Kim sellise välisvisiidiga väga suure riski, sest kui keegi tahaks Põhja-Koreas tema vastast riigipööret organiseerida, siis oleks selleks õige aeg just praegu. See on ka põhjus, miks näiteks tema diktaatorist isa peaaegu kogu aeg kodumaal püsis ning üksikud välisvisiidid tegi ta rongiga.

Vene ekspert: Põhja-Koreal võib olla 30-35 tuumalõhkepead

Põhja-Korea on tuumarelvade valmistamiseks arendanud pidevalt teadus- ja tootmisvõimet, ütles Venemaa strateegiliste raketijõudude endine staabiülem kindralpolkovnik Viktor Jessin enne USA presidendi Donald Trumpi ja Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni eelseisvat kohtumist Singapuris.

"Põhja-Koreal on praegu kuni 30-35 tuumalõhkepead, nende seas mitu termotuumalõhkepead," ütles Jessin, kelle sõnul riigi tuumarelvasektor suudab toota aastas kuni seitse ning lähitulevikus kuni kümme tuumalõhkepead.

Lisaks tuumarelvaprogrammile on Põhja-Korea arendanud ka tuumarelvade stardiseadeldisi ning katsetas mullu novembris edukalt mandritevahelist ballistilist raketti Hwasong-15, ütles Jessin.

Põhja-Korea tuumaprobleemi lahendamiseks tuleb ennekõike leevendada pingeid Korea poolsaarel, et hoida ära niinimetatud "sõda eksituse tõttu", rõhutas ekspert.

Prantsusmaa on Põhja-Korea tuumaleppe osas ettevaatlik

Prantsusmaa on ettevaatlik Põhja-Korea ja USA tuumadesarmeerimisleppe võimaluste osas, ütles esmaspäeval kaitseminister Florence Parly.

"See on loomulikult väga positiivne, et see kohtumine saab toimuda .... kuid samas peame minu meelest olema ettevaatlikud," märkis relvanäitust Eurosatory külastanud minister.

Ta ütles end olevat "väga pragmaatiline" USA presidendi Donald Trumpi ja Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni kohtumise tulemusi oodates, "olemata naiivne või mõtlemata, et asjad saavad võluväel ühe päevaga muutuda".

"See on alles algav protsess ja me hindame igasuguseid edusamme samm-sammult," lisas Parly.

Iraan suhtub USA ja Põhja-Korea tuumakõnelustesse "skeptiliselt"

Iraan teatas esmaspäeval, et suhtub skeptiliselt USA ja Põhja-Korea kõneluste väljavaadetesse ning soovitas Pyongyangil olla Washingtoni lubaduste suhtes valvas.

"Mis puutub USA käitumisse ja kavatsustesse, siis oleme äärmiselt skeptilised ja jälgime Washingtoni samme täieliku pessimismiga," ütles Iraani välisministeeriumi esindaja Bahram Ghasemi. "Hetkel ei saa me olla optimistlikud USA käitumise suhtes ning soovitame Põhja-Korea valitsusel jääda ülimalt valvsaks."

Ghasemi lisas, et USA presidendi Donald Trumpi otsus taganeda 2015. aasta tuumaleppest Iraaniga näitab, et ta ei ole usaldusväärne partner. "Sooviksime näha Korea poolsaarel rahu, stabiilsust ja turvalisust," ütles Ghasemi, lisades, et kogemused suhtlemisel USA ja Trumpiga "on tekitanud Teheranis suurt pessimismi".

Toimetaja: Laur Viirand, Merili Nael

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: