X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

BLOGIÜLEVAADE: Trumpi ja Kimi kohtumine lõppes ühisdeklaratsiooniga

{{1528760820000 | amCalendar}}

Teisipäeval kella 4 paiku Eesti aja järgi algas Singapuris Sentosa saarel kohtumine USA presidendi Donald Trumpi ja Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni vahel. Praeguseks on üsna positiivses meeleolus möödunud kohtumine läbi, järgnenud pressikonverentsil kinnitas Trump, et jäi tulemustega rahule.

Olulisemad hetked:

* Trump ja Kim kohtuvad Singapuris Sentosa saarel luksushotellis Capella;
* kohtumine algas kella 4 paiku kätlemisega kaamerate ees, meeleolu oli pigem positiivne;
* järgnesid mõned üldsõnalised ja positiivsed kommentaarid ajakirjanike ees istudes;
* pärast seda siirdusid riigijuhid umbes kolmveerand tundi kestnud nõupidamisele, kus lisaks neile olid vaid tõlgid;
* Trump avaldas veendumust, et läbirääkimised saavad olema edukad;
* Kim tunnistas tõlgi vahendusel, et selle hetkeni jõudmine polnud kummalegi poolele kerge, kuid kõik takistused ületati;
* pärast kahepoolset kohtumist näitasid riigijuhid end taas avalikult, ka siis paistsid nad olevat positiivne meeleolus;
* järgnes laiendatud kohtumine, kus Kimi ja Trumpiga olid koos juba nende olulisemad nõuandjad, sellele järgnes töölõuna;
* pärast lõunasööki ilmusid riigijuhid korraks ajakirjanike ette ning Trumpi sõnul on kõik väga hästi läinud. Ta märkis ka, et edasi lähevad nad allkirjastamisele, kuid seda, mida allkirjastatakse ja mida on otsustatud, ta ei täpsustanud;
* allkirjastamine ka toimus, kuid sellest hoolimata dokumendi olemuse ja sisu kohta veel täpsemalt ei selgitatud;
* küll aga jõudis Trump küsimusele vastates öelda, et tuumadesarmeerimise protsessi alustatakse väga kiires tempos;
* järgnenud pikal pressikonverentsil kinnitas Trump, et jäi kohtumise tulemustega rahule;
* allkirjad saanud deklaratsiooni on suurem osa ekspertidest nimetanud väga üldsõnaliseks ja kõiki seal sisalduvaid lubadusi on ka varem antud;
* seega jäi põhimõtteliselt püsima kohtumisele eelnenud seis - Trumpi kriitikute arvates andis USA president Põhja-Korea liidrile võimaluse end võrdväärse partnerina näidata, saamata veel midagi sisulist ja uut selle eest vastu; Trumpi toetajate arvates oli aga tegu ajaloolise läbimurdega ning president näitas erinevalt oma eelkäijatest üles valmisolekut ka midagi reaalselt tegema hakata;
* kõige rohkem vastukaja on saanud Trumpi pressikonverentsil kõlanud teade, et USA peatab läbirääkimisprotsessist tulenevalt ühised õppused Lõuna-Korea relvajõududega, sest Trumpi sõnul on need kallid ja praegusel hetkel ka provokatiivsed. Paistab aga, et Lõuna-Korea ja isegi seal asuvate USA vägede jaoks tuli teade täieliku üllatusena;
* igal juhul oleme olnud tunnistajateks ajaloolistele hetkedele, sest kahe riigi ametisolevad juhid pole kunagi varem kohtunud.

Ühisavalduse sisu

Ühisavalduses kinnitatakse pühendumist "Korea poolsaare täielikule vabastamisele tuumarelvadest" ning lubatakse ühiseid pingutusi "püsiva ja stabiilse rahurežiimi loomiseks poolsaarel.

Ühisavalduse järgi pühenduvad pooled "uute suhete loomisele" Ühendriikide ja Põhja-Korea vahel, võttes aluseks "mõlema rahva soovi rahuks ja õitsenguks". Samuti lubasid pooled teha tööd sõjavangide ja sõjategevuses kadunuks jäänute säilmete leidmiseks.

USA lubab ühisavalduses Põhja-Koreale "julgeolekutagatisi", Kim omalt poolt kinnitas oma "veendunud ja vankumatut" pühendumist Korea poolsaare vabastamisele tuumarelvadest.

Pole selge, mida täpselt Trump Kimile julgeoleku osas lubas. USA välisminister Mike Pompeo keeldus esmaspäeval ütlemast, kas tagatiste seas võib olla ka USA vägede äraviimine Korea poolsaarelt. Samas lubas Pompeo Pyongyangile tuumarelvadest loobumise korral ainulaadseid julgeolekutagatisi.

Neljast olulisemat punkti esiletoovat deklaratsiooni saab täismahus lugeda näiteks SIIN.

Allkirjastamisele järgnenud sõnavõtte saab lugeda SIIN.

Allkirjastamisele järgnenud Trumpi pressikonverents täismahus SIIN.

Otseblogi veel jätkab, samuti täieneb lähiajal ka uudise põhiosa.

NB! Pikem taustainfo kohtumise kohta on loetav allpool!

OTSEBLOGI:

NB! Otseblogi näitab 20 viimast postitust, ülejäänute lugemiseks tuleb vajutada "Load more".

TAUST

Tegemist oli ajaloolise kokkusaamisega, sest kahe riigi ametis olevad riigijuhid polnud kunagi varem kahepoolselt kohtunud. Samuti oli tegu märkimisväärse suunamuutusega kahe riigi ja kahe riigijuhi suhetes, sest näiteks viimase aasta jooksul on vastastikused ähvardused olnud aeg-ajalt vägagi pingelisel tasemel.

Kõigepealt tervitasid Trump ja Kim teineteist reporterite ees ning seejärel toimub tippkohtumise esimene osa, kus Trump ja Kim peavad tõlkide vahendusel maha umbes 45 minutise arutelu.

Sellele järgnes rohkemate inimeste osalusega kohtumine ja töölõuna, kus osalevad USA poolelt Valge Maja personalijuht John Kelly, rahvusliku julgeoleku nõunik John Bolton ja välisminister Mike Pompeo.

Sentosa saare näol on tegu ülejäänud Singapurist eraldatud kuurortsaarega. Trump ja Kim ning nende delegatsioonid viibisid kahes eraldi luksushotellis, mis asuvad võrdlemisi lähestikku. Mõlemad riigijuhid kohtusid enne ka oma võõrustaja, Singapuri peaministri Lee Hsien Loongiga.

Esmaspäeva õhtul aga käis Kim oma kaaskonnaga tutvumas Singapuri vaatamisväärsustega.

Mida osapooled tahavad?

Washingtoni nõudmiseks oli varem, et Põhja-Korea loobuks täielikult oma tuumarelvadest ja võimaldaks seda sammu ka kontrollida. Vastutasuks on USA Põhja-Koreale pakkunud "ainulaadseid julgeolekutagatisi".

Kim on pigem rõhutanud majandusarengu vajadust ehk sisuliselt on eesmärgiks sanktsioonide kaotamine ja välisinvesteeringud.

Seni pole ükski välispoliitika analüütik pidanud võimalikuks, et Pyongyang oleks tegelikult nõus tuumarelvadest täielikult loobuma, sest Põhja-Korea režiimi jaoks on sisuliselt tegu elukindlustusega, nagu on nentinud ka hiljutine Pentagoni raport.

Seega oligi suureks küsimuseks, milliseid tegelikke järeleandmisi on osapooled valmis kohtumisel tegema. Ei saa seega välistada, et seetõttu juhitakse tähelepanu lõpuks pigem mingitele sümboolsetele sammudele - näiteks Korea sõja ametliku rahuprotsessi algatamine vms. Üsnagi sümboolseks ja üldsõnaliseks ning ka varem kogetuks kohtumise tulemuseks olnud ühisavaldus ka osutus.

Samuti on nii USA kui ka president Trump ise viimasel ajal andnud mõista, et tegu on pigem tutvumiskohtumisega ning Põhja-Korea tuumarelvadest loobumine saab olema pikem protsess. Küll oli aga Trump rõhutanud, et tegu oli ühekordse võimalusega rahu saavutamiseks.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: