Putin: vangide vahetamise üksikasju Ukrainaga on liiga vara arutada

Vene opositsiooni meeleavaldus Moskvas 10. juunil, kus nõuti ka Sentsovi vabastamist.
Vene opositsiooni meeleavaldus Moskvas 10. juunil, kus nõuti ka Sentsovi vabastamist. Autor/allikas: AP/Scanpix

Vene presidendi Vladimir Putini sõnul ei ole aeg veel küps, et arutada Ukrainas vangi mõistetud Vene ajakirjaniku Kirill Võšinski Venemaal vangis hoitava ukrainlase Oleg Sentsovi vastu vahetamise üksikasju.

Samas andis Vene riigipea Hiinas Qingdaos Shanghai Koostööorganisatsiooni tippkohtumise kõrvalt ajakirjanikega vesteldes mõista, et avalikkuse eest varjatult vastavad läbirääkimised siiski käivad.

"On kaugelt liiga enneaegne öelda, kuidas see küsimus lahendatakse," sõnas Putin ja lisas, et ta ei taha praegu midagi öelda, et "midagi häirida või rikkuda".

Putin ja Porošenko arutasid võimalikku vangide vahetust laupäeval harvaesinevas telefonivestluses ja leppisid kokku, et kahe riigi ametnikud külastavad "lähitulevikus" oma kodanikest vange.

Vene presidendi sõnul algatas arutelu Porošenko.

Putin tõlgendas telefonivestlust Ukraina kolleegiga ka märgina "Kiievi huvist täita Minski leppeid" Donbassi olukorra lahendamisest.

"Kuna see oli Ukraina poole algatus, pean seda märgiks huvist lahenduse vastu. Igal juhul ma loodan seda," sõnas Putin

2015. aasta augustis mõistis Doni-äärses Rostovis asuv Põhja-Kaukaasia sõjaväekohus 2014. aastal Krimmis kinni võetud Sentsovi poolsaarel "terroriühenduse loomise" eest 20 aastaks range režiimiga vangilaagrisse.

15. mail otsis Ukraina julgeolekuteenistus SBU läbi Vene uudisteagentuuri RIA Novosti kontori, võttis kinni ning andis riigireetmises kahtlustatavana kohtu alla selle Ukraina-Vene topeltkodakondsusega juhi Võšinski.

Viimasel ajal on süvenenud kartused, et 41-aastane ukrainlasest filmirežissöör Sentsov, kes peab alates 14. maist vanglas näljastreiki, võib trellide taga surra.

Kiievi hinnangul on hoiab Venemaa praegu vanglas umbes 70 ukrainlasest poliitvangi ning Ukraina on valmis vahetama neid "23 venelase vastu, kes tegelesid Ukrainas luuramisega".

Esmaspäeval kohtuvad Berliinis Normandia neliku välisministrid, et arutada võimalusi seiskunud rahuprotsessi edasiviimiseks Ida-Ukrainas, kus jätkuv vaenutegevus ei näita vaibumise märke.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: