Putin: Donbassi olukorra lahendaks eriseisund Ukraina koosseisus

{{1528183560000 | amCalendar}}
Venemaa president Vladimir Putin.
Venemaa president Vladimir Putin. Autor/allikas: TASS/Scanpix

Venemaa leidis omal ajal keerulise lahenduse Tšetšeenia ja hulga muude subjektide jäämiseks föderatsiooni koosseisu, Ukraina võiks rakendada seda Donbassi suhtes, ütles Vene president Vladimir Putin.

"Jah, Al-Qaeda äärmuslikud osised tahtsid selle ala põhimõtteliselt Venemaa küljest kiskuda ja moodustada Mustast merest Kaspia mereni kalifaadi. Ei usu, et Austria ja Euroopa olnuks selle üle rõõmsad, midagi head sellest ei tulnuks," ütles Putin usutluses Austria telejaamale ORF enne Viini-visiiti. (Ingliskeelne tõlge intervjuust avaldati ka Kremli veebilehel.)

Sel viisil vastas Putin Krimmi Venemaaga ühinemise rahvahääletusest rääkides küsimusele, kas Tšetšeenia, Dagestani ja Ingušimaa inimesed võinuks korraldada samamoodi rahvahääletuse ja eralduda Venemaast. Putin meenutas seejuures, et "Tšetšeeni rahvas ise tuli valimistel sootuks teisele järeldusele, ja arutelu käigus, pärast igasuguseid veriseid sündmusi, kirjutas tšetšeeni rahvas ikkagi alla lepingu Venemaaga".

Riigipea rõhutas: "Venemaa jõudis enda jaoks väga keeruliste otsusteni, võimaldades Tšetšeeniale ja hulgale teistele subjektidele staatuse, mis andis nendele Vene föderatsiooni raames suurema iseseisvuse."

"Ja lõpptulemusena oli see tšetšeeni rahva enda otsus, ja me oleme selle üle väga rõõmsad ja peame neist lepetest kinni," ütles Putin.

Tema arvates "sedasama võiks teha Donbassiga Ukrainas".

Ta meenutas, et "Ukraina iseseisvuse ideoloogid, ukraina rahvuslased rääkisid veel 19. sajandil vajadusest moodustada iseseisev, Venemaast sõltumatu Ukraina riik". "Kuid paljud neist rääkisid vajadusest säilitada väga head suhted Venemaaga, rääkisid vajadusest moodustada sõltumatu Ukraina riik föderaalsetel alustel. Juba siis," rõhutas ta.

"Aga täna, on minu arvates see üks küsimustest, mis on Ukrainas tähtsaimaid. Kuid seda teeb loomulikult Ukraina ise," võttis Putin oma jutu kokku.

Putin välistas Krimmi Ukrainale tagastamise

Mingeid tingimusi Krimmi Ukrainale tagastamiseks ei ole ja olla ei saa, ütles Vene president Vladimir Putin.

"Ei ole selliseid tingimusi ega saagi olla," vastas Putin usutluses Austria telekanalile ORF enne Viini-visiiti küsimusele, mis peab juhtuma, et Venemaa tagastaks Krimmi Ukrainale.

Kommenteerides ajakirjaniku viidet enda vastuolulistele avaldustele Vene sõjaväelaste viibimise kohta Krimmis Ukraina võimuvahetuse järel, rõhutas Vene president, et "Vene väed on Krimmis alati olnud, seal oli meie kontingent".

"Kui Ukrainas toimus põhiseadusvastane relvastatud riigipööre, haarati jõuga võim, viibisid meie väed Krimmis seaduslikel alustel, meil oli seal lepingu alusel sõjaväebaas," märkis ta.

"Meie esimene tegu oli suurendada valvekontingenti meie sõjaväeobjektidel, kus nägime mitmesuguste rünnakute ja ligitikkumiste ettevalmistusi. Vaat, millest kõik algas. Rääkisin teile kindlalt, et peale selle seal kedagi teist ei olnud, kuid seal olid meie lepingujärgsed väed," lisas Putin.

Seejärel, jätkas Vene riigipea, "kui Ukrainas hakkas kerima põhiseadusvastase tegevuse spiraal, kui Krimmi inimesed tundsid end ohus olevat, kui nende juurde hakati juba rongidega rahvuslasi saatma, hakati blokeerima autobusse ja autotransporti, tekkis inimestel soov end kaitsta".

Seetõttu tekkis krimmlastel soov viia ellu oma enesemääramisõigus, mis oli neil nii Ukraina seaduste raames kui ka ÜRO põhikirja kohaselt, seletas Putin.

"Sel hetkel meie relvajõud, mis ei ületanud arvult isegi baasilepingujärgset kontingenti, tegid mida? Tagasid sõltumatute vabade valimiste toimumise - Krimmis elavate inimeste vaba tahteavalduse," ütles ta.

Sel viisil, rõhutas Putin, "sai Krimm iseseisvuse mitte Vene vägede sissetungi, vaid Krimmi elanike vaba tahteavalduse kaudu avatud rahvahääletusel".

Putin: Venemaa eesmärgiks ei ole EL-i lõhestamine

Putin kinnitas samas intervjuus, et Venemaa eesmärgiks ei ole Euroopa Liidu lõhestamine. Samuti ei soovinud ta esile tõsta koostööd võimupartei Ühtne Venemaa ning Austria valitsusse kuuluva, paremäärmusluses süüdistatud Austria Vabaduspartei (FPÖ) vahel.

Venemaa presidendi sõnul soovib Moskva näha ühtset ja heal järjel Euroopa Liitu. Ta tuletas ka meelde, et tegu on Venemaa kõige olulisema kaubandus- ja majanduspartneriga.

"Mida rohkem probleeme Euroopa Liidu südames, seda rohkem riske ja probleeme on meil," väitis ta. "Me peame koostööd Euroopa Liiduga üles ehitama. Meie eesmärgiks ei ole midagi ega kedagi EL-is lõhestada."

Meedia teatel tulevad Putini visiidi ajal jutuks kindlasti ka EL-i poolt Venemaa 0vastu kehtestatud sanktsioonid.

Putin: Vene-Austria suhted on usaldusväärsed

Venemaa ja Austria on loonud usaldusväärsed kahepoolsed suhted, ütles Vene president Vladimir Putin Austria ringhäälingule ORF antud intervjuus enne oma visiiti Viini.

"Pikkade aastate jooksul oleme arendanud väga head suhted Austriaga," ütles Putin.

Putin sõidab teisipäeval töövisiidile Austriasse.

Tal on kavas läbirääkimised Austria presidendi Alexander Van der Belleni ja kantsler Sebastian Kurziga.

Kavatsetakse arutada Vene-Austria suhete seisu mitmes valdkonnas ning vahetada mõtteid rahvusvahelise päevakorra tähtsaimate küsimuste üle, märkis Kremli pressiteenistus.

Vene presidendi kohtumisel äriringkondadega käsitletakse majandus-kaubanduskoostööd.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR/BBC

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: