Ossinovski toetas põhiseaduskomisjonis ülekaaluka avaliku huvi sätet

Väljavõte protokollist
Väljavõte protokollist Autor/allikas: (ERR)

Kuigi Sotsiaaldemokraatliku erakonna (SDE) esimees Jevgeni Ossinovski kritiseeris isikuandmete kaitse seadusesse ajakirjanduse jaoks karmima piirangu panekut, hääletas ta ise eelnevalt põhiseaduskomisjonis karmima piirangu poolt.

Riigikogu kodulehele on üles pandud 4. juuni põhiseaduskomisjoni istungi protokoll, kust ilmneb mustvalgelt, et Ossinovski hääletas muudatusettepaneku poolt, millega lisati eelnõusse hiljem palju poleemikat tekitanud "ülekaalukas avalik huvi".

Ossinovski ütles ERR-ile, et värske komisjoni liikmena polnud ta eelnõu menetlemise juures algusest peale ja mitmed küsimused ja eelnõu taust jäid tema jaoks avamata. Ta lisas, et kuna ettepanek näis olevat konsensuslikult otsustatud, siis toetas seda ka tema.

"Küll aga soovsin ma, et eelnõu oleks läinud riigikogus lõpphääletusele sügisel, et kaasata aruteludesse erinevaid huvigruppe, kuna menetlus kulges liialt kiirustades ja komisjonis teadsime ainult justiitsministeeriumi seisukohti," lausus Ossinovski.

Koosoleku protokollis on kirjas, et muudatusettepaneku sõnastusena pakuti välja, et "isikuandmeid võib andmesubjekti nõusolekuta töödelda ajakirjanduslikul eesmärgil, eelkõige avalikustada meedias, kui selleks on ülekaalukas avalik huvi ning see on kooskõlas ajakirjanduseetika põhimõtetega. Isikuandmete avalikustamine ei tohi ülemäära kahjustada andmesubjekti õigusi."

Selle muudatusettepaneku poolt oli seitse, vastu mitte keegi, erapooletuid üks. Poolt hääletasid Marko Pomerants, Mart Nutt, Jevgeni Ossinovski, Tiit Terik, Helmut Hallemaa, Arto Aas ja Hanno Pevkur. Erapooletuks jäi ainsana Jüri Adams.

11. juuni õhtul väljastas Sotsiaaldemokraatlik erakond teate, et partei juhatus otsustas mitte toetada ajakirjandusele esitatavate nõuete karmistamist. Partei hinnangul viiks see Eesti eemale demokraatliku õigusriigi aluspõhimõtetest.

"Ehkki Euroopa andmekaitse määrus ütleb, et ajakirjandus saab infot inimeste tegude kohta avaldada vaid juhul, kui eksisteerib "avalik huvi", siis lisati Reformierakonna ettepanekul veel omadussõna "ülekaalukas avalik huvi"," teatasid sotsiaaldemokraadid pressiteates.

Jevgeni Ossinovski ise lisas Postimehele, et "kuulanud ära Euroopa Parlamendis andmekaitsemääruse eestvedaja Marju Lauristini arvamuse, jõuti konsensuslikule seisukohale, et sotsiaaldemokraadid ei saa toetada andmekaitsemääruse rangemat piirangut ajakirjandusele."

Kui justiitsminister Urmas Reinsalu kolmapäeval eelnõu tagasi võttis, teatas Ossinovski hiljem meediale saadetud avalduses, et põhiseaduskomisjonis eelnõusse pandud muudatus "ei olnud demokraatlikus õigusriigis kohane".

"Sotsiaaldemokraadid ei saa kindlasti toetada Reformierakonna ettepanekut piirata ajakirjandust rangemalt, kui Euroopa määrus nõuab. Me arvame, et see ei ole demokraatlikus õigusriigis kohane ja ehkki ka justiitsminister valitsuse menetluse etapi alguses oli sama meelt ja kooskõlastusringil oli ta samasuguses sõnastuses, siis valitsuse menetluse käigus nagu ikka asjad lähevad paremaks ja valitsusest riigikokku jõudnud tekst on selles mõttes õigem ja demokraatlikule õigusriigile kohasem," ütles Ossinovski kolmapäeval riigikogus.

Valitsus kiitis neljapäeval riigikogu menetlusest tagasi võetud isikuandmete kaitse seaduse eelnõu heaks, kus sätte "ülekaalukas avalik huvi" asemel on "avalik huvi."

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: