SDE hääletab ajakirjandusvabadust reguleeriva eelnõu vastu

Marju Lauristin.
Marju Lauristin. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Sotsiaaldemokraatliku erakonna (SDE) juhatus otsustas mitte toetada ajakirjandusele esitatavate nõuete karmistamist. Partei hinnangul viiks see Eesti eemale demokraatliku õigusriigi aluspõhimõtetest.

Kolmapäeval riigikogus kolmandale lugemisele jõudva isikuandmete kaitse seaduse kõnealune paragrahv puudutab Eesti ajakirjandusele kehtestatavaid nõudeid, mis on eelnõus karmimad kui nõuab Euroopa õigus.

Ehkki Euroopa andmekaitse määrus ütleb, et ajakirjandus saab infot inimeste tegude kohta avaldada vaid juhul, kui eksisteerib "avalik huvi", siis Eestis lisati määrusesse Reformierakonna ettepanekul veel omadussõna "ülekaalukas avalik huvi".

Sotsiaaldemokraatide juhatuse liikme ja endise Euroopa Parlamendi liikme Marju Lauristini sõnul on tegemist põhjendamatu ülereguleerimisega, mis aga kõneleb hoopis soovist ajakirjandusvabadust piirata.

"Olin europarlamendis kõnealuse määruse üks autoreid ning olen hämmingus, et mõni poliitiline jõud Eestis tahab meid tõugata Ungari ja Poolaga sarnase sõnavabaduspiirangute suunas," lausus Lauristin.

Euroopa Liidu andmekaitse määrus on jätnud iga liikmesriigi otsustada, milline on tasakaal ajakirjandusvabaduse ja selle vahel, et säiliks õigus isikuandmete kaitsele.

SDE esimees Jevgeni Ossinovski kinnitas, et fraktsioon hääletab kolmapäeval seaduseelnõu vastu. Tema sõnul on justiitsminister Urmas Reinsalul põhimõtteliselt võimalus eelnõu menetlusest tagasi võtta, vahendas Postimees.

"Me oleme valmis selle kokkuleppe valmis sisuliselt ära tegema. Küll see üht- või teistpidi laheneb," ütles erakonna juht Jevgeni Ossinovski.

"Kuulanud ära Euroopa Parlamendis andmekaitsemääruse eestvedaja Marju Lauristini arvamuse, jõuti konsensuslikule seisukohale, et sotsiaaldemokraadid ei saa toetada andmekaitsemääruse rangemat piirangut ajakirjandusele," ütles Ossinovski.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: