Ansip: isikuandmete kaitse seaduses tuleks lähtuda avalikust huvist

Andrus Ansip
Andrus Ansip Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Andrus Ansip leiab, et isikuandmete kaitse seaduses tuleks lähtuda avalikust huvist mitte ülekaalukast avalikust huvist. Samas leiab ta, et tekkinud debatt ja selle võimalikud tulemid kuidagi sõnavabadust ei ohusta.

"Euroopa Liit on rääkinud avalikust huvist. Need, kes on selle teema kuumaks ajanud, peaksid kõigepealt defineerima, mis on avalik huvi ja mis on ülekaalukas avalik huvi. /.../ Kõige lihtsam on võtta üle see, mis on üldises andmekaitse määruses kirjas, ehk lähtuda avalikust huvist ja seda ülekaalukust mitte otsida," ütles Ansip ERR-ile.

"Kui me esitasime selle andmekaitse üldmääruse, siis loomulikult peeti silmas ka seda, et inimeste privaatsus peab olema kaitstud, see on inimeste põhiõigus. Ja kaitstud peab olema ka sõnavabadus. Nende kahe põhiõiguse vahel peaks tasakaal. Kas see tasakaal saavutatakse nimetades midagi ülekaalukaks avalikuks huviks või avalikuks huviks, on juba konkreetsete kokkulepete küsimus. Eestis on seaduse sõnastuses olnud ülekaalukas avalik huvi ja see tasakaalu punkt on saavutatud. Ma eeldan, et kõik diskussioonis osalejad peavad silmas ka tulevikus seda sama tasakaalupunkti, nad ei kavatse seda tasakaalu kuhugi poole nihutada, sest üks nendest põhiõigustest ei ole teise suhtes ülimuslik," arutles Ansip.

"Senine kohtupraktika põhineb ilmselt ühel definitsioonil ja formuleeringul ja ilmselt on kellelgi jälle hirmud, et kui seda alust muuta, et siis senine kohtupraktika enam kasutatav ei ole. Mina ei tea inimeste hirme, mina soovitaksin seda asja märksa kergemalt võtta. Kui Euroopas on öeldud, et aluseks on avalik huvi, siis tuleks selle sõnastuse juurde ka jääda. Minu meelest see tüli, mis on Eestis üles tõmmatud, ei ole üldse kohane ja see pole seda väärt. Ammugi ei ole tegemist mingisuguse sõnavabaduse ahistamisega, sest see formuleering iseenesest ei ole väga täpselt ja korrektselt õiguslikult sisustatud," lõpetas Ansip.

Reformierakonna esimees Kaja Kallas teatas Twitteris, et tema eelistaks samuti terminit avalik huvi.

"Isiku õigus privaatsusele ja ajakirjandusvabadus on võrdse kaaluga õigused. Oluline on see tasakaal ka tulevikus säilitada, mistõttu on tüli vältimiseks mõistlik kasutada GDPR-i (Euroopa Komisjoni andmekaitse üldmäärus - toim.) sõnastust," kirjutas Kallas.

Ansipi erakonnakaaslane Hanno Pevkur tegi riigikogu põhiseaduskomisjonis ettepaneku käsitleda uue seaduseelnõu kontekstis terminit ülekaalukas avalik huvi. Pevkur tunnistas, et idee selline ettepanek teha tuli kunagiselt justiitsministrilt Rein Langilt.

Eesti ajakirjanduses on seda kritiseeritud ja peetud ohuks sõnavabadusele ja ajakirjandusvabadusele.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: