Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

USA justiitsministeerium süüdistab Comey't allumatuses

{{1529004000000 | amCalendar}}
Endine FBI direktor James Comey.
Endine FBI direktor James Comey. Autor/allikas: Justin Tang/The Canadian Press/Scanpix

USA justiitsministeeriumi sisejuurdluse järel avaldatud raport süüdistab Föderaalse Juurdlusbüroo (FBI) endist direktorit James Comey't allumatuses seoses Hillary Clintonit puudutava juurdluse käsitlemisega 2016. aastal, kuid ei tuvastanud poliitilist kallutatust.

Ehkki sisejuurdlus ei tuvastanud Comey tegevuses poliitilist erapoolikust, teeb raport FBI endisele direktorile tõsiseid etteheiteid. Talle pannakse süüks FBI reeglitest ja protseduuridest mööda minemist ning seda, et kaks tema alluvuses töötanud FBI agenti näitasid tahet "astuda ametlikke samme" vabariiklase Donald Trumpi võidušansside vähendamiseks presidendivalimistel.

"Kuigi me tunnistame, et Comey oli keerulises olukorras silmitsi raskete valikutega, jõudsime järeldusele, et ta tegi tõsise valeotsuse," seisab raportis.

Samas ei leidnud justiitsministeeriumi peainspektor eksimusi Comey 2016. aasta 5. juuli otsuses, et Clinton ei peaks välisministrina salastatud teabe erameilikontole paigutamise eest silmitsi seisma õigusemõistmisega. Clinton oli välisminister aastatel 2009-2013.

"Me ei leidnud mingeid tõendeid selle kohta, et prokuröride järeldusi oleksid mõjutanud kallutatus või sobimatud kaalutlused," nähtus raportist. "Selle asemel jõudsime järeldusele, et need tuginesid prokuröride hinnangule faktide, seaduse ja ministeeriumi varasema praktika kohta."

Raporti järeldused annavad ilmselt Trumpile laskemoona uuteks rünnakuteks Comey ja FBI vastu, keda ta süüdistab nõiajahis ja katsetes tema valimisvõitu diskrediteerida.

Comey teatas 2016. aasta juulis, et demokraatide presidendikandidaat Clinton ei peaks seisma silmitsi õigusemõistmisega salastatud materjalide paigutamise eest erameilikontole ajal, kui ta oli välisminister. Sama aasta oktoobris 12 päeva enne presidendivalimisi teatas ta, et FBI avab uute tõendite ilmnemise tõttu uuesti juurdluse Clintoni tegevuse suhtes ametialaste meilide saatmisel erakontolt.

See otsus võis mõjutada valimistulemust Clintoni kahjuks. Kunagine esileedi on süüdistanud endise FBI direktori otsust valimiskaotuses Trumpile.

Trump on omakorda öelnud, et FBI ja justiitsministeerium suhtusid eksvälisministrisse liiga leebelt.

Hiljem teatas toonane FBI direktor, et uued tõendid osutusid tähtsusetuks ja juurdlus suleti.

Trump vallandas Comey 2017. aasta mais FBI juurdluse tõttu oma kampaania ja Venemaa võimaliku kokkumängu suhtes. Otsus vallandas sündmusteahela, mis viis eriprokurör Robert Muelleri ametissemääramiseni.

Mueller uurib Trumpi kampaaniameeskonna ja Venemaa võimalikku kokkumängu ja seda, kas Trump takistas Comeyt vallandades õigusemõistmist.

Comey ei nõustunud vahetult pärast justiitsministeeriumi peainspektori raporti avaldamist päevalehes New York Times avaldatud kolumnis kõigi raportis esitatud järeldustega, kuid kiitis selle "professionaalsust".

"Peainspektori meeskond võttis FBI töö luubi alla ja ei leidnud mingeid tõendeid sellest, et uurimist mõjutasid kallutatus või sobimatud motiivid. Samuti näitab raport kõlaval moel, et proua Clintoni vastu ei olnud alust kohtuasja algatamiseks, nagu järeldasime ka meie," kirjutas FBI endine direktor.

"Ehkki see ei takista mõnedel väitmast, et tõde on hoopis vastupidine, on see sõltumatu hinnang kasulik mõtlikele inimestele ja tähtis panus ajaloolisse dokumentatsiooni," lisas ta.

FBI direktor lubas tehtud vigu mitte korrata

FBI praegune direktor Christopher Wray aktsepteeris neljapäeval justiitsministeeriumi peainspektori raporti järeldusi FBI tegevuse kohta Hillary Clintonit puudutava juurdluse käsitlemisel ja lubas tehtud vigu mitte korrata.

Wray lubas, et FBI juhtkonna tasandil ja realiikmete seas korratakse uuesti üle, kuidas olla objektiivne ja kuidas vältida endise direktori James Comey ja teiste tehtud vigu.

Justiitsministeeriumi peainspektori järelevalve "teeb FBI tugevamaks ja tõstab avalikkuse turvalisust", sõnas ta.

"Me peame vastutama valikute eest, mida me teeme," ütles Wray, öeldes ka, et "miski selles raportis ei sea kahtluse alla terve FBI ausameelsust".

Trump: justiitsministeeriumi raport on FBI-le ja Comeyle katastroof

USA president Donald Trump ütles reedel, et justiitsministeeriumi peainspektori raport Föderaalse Juurdlusbüroo (FBI) tegevusest Hillary Clintonit e-kirju puudutava juurdluse läbiviimisel on täielik katastroof nii FBI endise direktori James Comey kui agentuuri enda jaoks.

IG raport on Comey, tema alamate ja kahjuks ka FBI jaoks täielik katastroof," säutsus Trump neljapäeval avaldatud raportit kommenteerides.

"Comey läheb nüüd ametlikult kirja FBI ajaloo halvima juhina. Ma tegin teda vallandades rahvale suure teene. Hea vaist," kiitis president iseennast.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: AP-AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: