Itaalia ja Prantsusmaa soovitavad asüülikeskusi rände lähteriikidesse

{{1529079480000 | amCalendar}}
Foto: Jacques Witt/SIPA/Scanpix

Itaalia peaminister Giuseppe Conte tegi reedel Euroopa Liidule ettepaneku hakata looma asüülitaotluste menetlemise keskusi migrantide koduriikidesse, tema ideed toetas ka Prantsuse president Emmanuel Macron.

"Me peaksime looma lähteriikidesse Euroopa keskused," ütles Conte Pariisis koos Macroniga ajakirjanikele esinedes.

Itaalia valitsusjuht pidas silmas eeskätt Aafrika riike, kust on viimastel aastatel hoogustunud ränne Euroopasse.

Macron ütles, et toetab ideed "meie asüüliagentuuride harudest selle küsimusega tegelemiseks teisel pool" Vahemerd.

Prantsuse president kutsus ka näitama üles suuremat solidaarsust rändekriisiga maadleva Itaaliaga ja lisas, et EL-i asüülireeglid nõuavad põhjalikke reforme.

Nn Dublini reeglid panevad Vahemere riikidele tohutu koorma, sest nõuavad, et migrandid taotleksid asüüli esimeses EL-i riigis, kuhu nad saabuvad.

Conte ja Macroni ühisettepanekule rändeprobleemidel lahendamiseks eelnes Itaalia ja Prantsusmaa diplomaatiline tüli 629 migranti pardale võtnud päästelaeva Aquarius pärast, mida Itaalia valitsus sadamasse ei lubanud.

Trump kiidab Itaalia uue peaministri seisukohti migratsiooni küsimuses

USA president Donald Trump kiitis reedel Itaalia uut peaministrit Giuseppe Conte, kes tema sõnul on immigratsiooni asjus "väga tugev", sest ta ei lubanud randuda migrante täis laeval.

"Itaalia uus peaminister on suurepärane. Ma kohtusin temaga," ütles Trump usutluses Fox Newsile.

Trump ja Conte said kokku eelmisel nädalal Kanadas G7 tippkohtumisel.

"Immigratsiooni asjus väga tugev - nagu muide minagi," lisas ta.

Itaalia valitsus keeldus hiljuti lubamast 629 migrandiga päästelaeva Aquarius oma sadamatesse, teenides ära Euroopa riikide pahameele.

Trump on näidanud immigratsiooniküsimuses kindlat meelt reisipiirangute kehtestamise ja lubadusega püstitada USA-Mehhiko piirile müür, et migrandid Ühendriikidesse ei pääseks.

USA president leidis Contes liitlase G7 kohtumisel, sest itaallane toetas tema ettepanekut võtta Venemaa tagasi maailma juhtivate tööstusriikide ühendusse.

Macron avaldas Saksa rändetülis Merkelile toetust

Prantsuse president Emmanuel Macron avaldas reedel toetust Saksa liidukantslerile Angela Merkelile, kelle valitsuses on puhkenud tüli immigratsioonipoliitika üle.

"Riigid peavad järgima suunda, mille on võtnud nende riigipead või valitsusjuhid," ütles Macron.

"Ka Saksamaal on valitsusjuht," lisas ta, "kes vastutab oma rahva ja parlamendi ees."

Saksa siseminister Horst Seehofer on astunud avalikult Merkeli liberaalse immigratsioonipoliitika vastu ja nõuab piiripolitseile õigust lükata tagasi isikuttõendavate dokumentideta migrandid ja need, kes on registreeritud juba mõnes teises Euroopa Liidu riigis.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: