Prantsusmaa kutsus suursaadiku Itaaliast tagasi

{{1549546020000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

Prantsusmaa kutsus neljapäeval konsultatsioonideks tagasi oma suursaadiku Roomas põhjendades seda sammu alusetute ja korduvate verbaalsete rünnakutega, mida Itaalia juhtivad poliitikud viimastel kuudel Pariisi aadressil teevad.

Prantsusmaa kutsus Itaaliat naasma sõbralikuma hoiaku juurde, vahendasid Reuters, Le Figaro, BBC jt.

"Prantsusmaa on mitmeid kuid olnud sihtmärgiks korduvatele, alusetutele rünnakutele ja ennekuulmatutele avaldustele," seisis Prantsuse välisministeeriumi avalduses.

Pariisi hinnangul pole praegu Itaalia suunalt tulevate rünnakute sarnast toimunud kordagi pärast Teise maailmasõja lõppu. "Üks asi on omada erimeelsusi, kuid teine asi on manipuleerida kahepoolset suhet valimisi puudutavatel eesmärkidel," nendib Prantsusmaa välisministeerium.

Itaalia asepeaministrid Matteo Salvini ja Luigi Di Maio, kes juhivad vastavalt kaht populismis süüdistatud valitsusparteid Liiga ja Viie Tähe Liikumine, on väga sageli rünnanud Prantsusmaad ja viimase presidenti Emmanuel Macroni, omistades talle sageli seisukohti, mille suhtes viimasel isegi pruugigi selliseid vaateid olla. Näiteks on peamiselt migratsioonivastasusega hääli koguv Salvini üritanud näidata Macroni kui "kontrollimatu massimigratsiooni" eestvedajat, kuigi praktikas on Macroni näol riigijuhiga, kes on Prantsusmaa migratsioonipoliitikat karmistanud rohkem kui ükski tema eelkäijatest.

Samuti on Itaalia valitsuse liikmed avaldanud korduvalt Prantsusmaa tänavatel meelt avaldanud nn kollavestidele ning asepeaminister Di Maio kohtus nende esindajatega teisipäeval Pariisi lähistel.

"Viimaste sammude näol on tegu järjekordse ja vastuvõetamatu provokatsiooniga. Need rikuvad demokraatlikku valikut, mille on teinud sõbralik liitlasriigi rahvas. Need rikuvad lugupidamist, mis peaks olema kahe demokraatlikult ja vabalt valitud valitsuse vahel. Euroopa parlamendi valimiste kampaania ei õigusta lugupidamatust iga rahva ja nende demokraatia suhtes," leidis Prantsuse välisministeerium.

"Kõik need sammud tekitavad tõsise olukorra, mis omakorda tekitab küsimuse, millised kavatsused on Itaalia valitsusel Prantsusmaa suhtes," märgiti Prantsusmaa välisministeeriumi teates.

Salvini on valmis Macroniga kohtuma

Asepeaminister Salvini teatas neljapäeval kommentaariks, et ka tema ei soovivat Prantsusmaaga vaielda ning et Macroniga kohtuks ta hea meelega.

Samas märkis ta, et Prantsusmaa peaks lõpetama Prantsuse-Itaalia piirilt migrantide tagasi saatmise ning et Itaalia kurjategijad ei tohiks enam saada Prantsusmaalt pelgupaika leida. Viimase süüdistusega viitab Salvini asjaolule, et mitmed 1970.-1980. aastatel Itaalias tegutsenud vasakäärmuslastest terroristid peidavad end Prantsusmaal.

Salvini sõnul on ta valmis kahepoolsetes suhetes uue lehekülje pööramiseks.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: