Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Saksamaa valitsus on jätkuvalt lagunemise lävel

Foto: Arne Dedert/DPA/AFP Photo/Scanpix

Saksamaa Kristlik-Demokraatlik Liit (CDU) lükkas tagasi Bundestagi juhi Wolfgang Schäuble ettepaneku hakata vahendajaks kristlike demokraatide ja nende sõsarpartei, Baieri Kristlik-Sotsiaalse Liidu (CSU) tülis sisserände pärast. Tüli algas, kui CSU-sse kuuluv siseminister Horst Seehofer tuli lagedale oma plaaniga sisserände piiramiseks, mis on vastuolus kantsler Angela Merkeli poliitikaga.

Schäuble ettepaneku tagasilükkamine tähendab, et Saksamaa valitsus on jätkuvalt lagunemise lävel. Olukord on enneolematu - tülis on kaks sõsarparteid, mis kogu demokraatliku Saksamaa ajaloo jooksul on olnud nii lähedased, et enamasti on peetud neid üheks ja samaks parteiks, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Konservatiivide tüli sunnib ka teisi parteisid pooli valima. Saksamaa liberaalid ehk Vabad Demokraadid on valinud siseminister Seehoferi poole ja leiavad koos temaga, et Merkeli leebe varjupaigapoliitika on Saksamaale hukatuseks.

"Selles küsimuses oleme aastaid toetanud Horst Seehoferi seisukohta. Me usume, et on hädavajalik tagasi pöörduda vana seaduse juurde, mis kehtis
2015. aasta suveni. Mitte alaliselt, aga ajutiselt," ütles Vabade Demokraatide parteijuht Christian Lindner.

Lindneri mainitud seadus annaks võimaluse varjupaigataotlejaid järsumalt Saksamaa piirilt tagasi saata.

Sotsiaaldemokraadid on aga asunud liidukantslerit kaitsma ning peavad CSU tegevust vastutustundetuks ning nende pakutud sisserändepoliitika karmistamist ajulagedaks.

"Kristlik-Sotsiaalse Liidu pakutav lahendus on olemuslikult vastuvõetamatu, samuti pole see mõistlik. Just seepärast on Kristlik-Sotsiaalse Liidu käitumine minu arust talumatu," ütles sotsiaaldemokraatide Bundestagi fraktsiooni juht Andrea Nahles.

CSU aga vaevalt järele annab, sest oktoobris on ees Baieri liidumaa parlamendivalimised, kus konservatiivide peamine vastane on veel palju karmimat sisserändepoliitikat nõudev parempolulistlik Alternatiiv Saksamaale (AfD).

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: