Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Prantsusmaa nõustus vastu võtma osa Aquariuse migrantidest

Itaalia rannavalvepaat ja omaalgatuslik päästelaev Aquarius.
Itaalia rannavalvepaat ja omaalgatuslik päästelaev Aquarius.

Madrid teatas laupäeval, et on heaks kiitnud Prantsusmaa ettepaneku võtta vastu osa Valencia sadamasse seilaval päästelaeval Aquarius olevatest migrantidest.

"Prantsuse valitsus teeb Hispaania valitsusega koostööd migrantide saabumisega toimetulemiseks," ütles Hispaania asepeaminister Carmen Calvo oma avalduses.

Prantsusmaa võtab vastu migrandi, kes avaldavad soovi sinna minna pärast seda, kui nad on Valencias läbi vaadatud, seisis avalduses.

Prantsuse vabaühenduse SOS Mediterranee laev, mille pardal on 629 migranti, peaks Valenciasse jõudma pühapäeval.

Aquariuse tõttu on puhkenud diplomaatiline tüli Itaalia ja Prantsusmaa vahel.

Eelmisel nädalal ei lubanud Itaalia uus parempoolne ja immigratsioonivastane valitsus Aquariust oma sadamasse. Laeva vastuvõtmisest keeldus ka Malta.

Seejärel pakkus Hispaania, et tema võtab päästelaeva vastu.

Neljapäeval pakkus Prantsusmaa, kes oli nimetanud Itaalia otsust laeva vastuvõtmisest keelduda vastutustundetuks,  et võtab vastu Aquariuse migrandid, kes vastavad asüülitingimustele.

Laeva saadab 1500 kilomeetrisel teel Valenciasse Itaalia rannavalvealus.

Aquariusega seotud tüli on on toonud esile EL-i liikmesriikide suutmatuse teha pärast 2015. aasta rändekriisi koostööd.

Itaalia peaminister Giuseppe Conte tegi reedel ühisel pressikonverentsil Prantsuse presidendi Emmanuel Macroniga ettepaneku luua "surmareiside" vältimiseks migrantide asüülitaotluste menetlemiseks lähteriikidesse "Euroopa kaitsekeskused".

Samuti nõudsid nad põhjalikke muutusi EL-i asüülireeglites, mis asetavad migrantide vastuvõtmisel peamise koorma piiririikidele nagu Itaalia ja Kreeka.

Itaalia siseminister Matteo Salvini hoiatas laupäeval Liibüa rannikul tegutsevat päästemissiooni, et ei luba laeval "inimlastiga" Itaalias randuda.

Toimetaja: Indrek Kuus

Allikas: AFP - BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: