X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Fotod: Tabivere elanikud avaldasid inimketiga tselluloositehase vastu meelt

{{1529382480000 | amCalendar}}

Tabiveres avaldati teisipäeval tselluloositehase rajamise vastu meelt inimiketiga. Meeleavaldusele kogunes ligi 1000 inimest.

Tabiveres viibinud ERR-i ajakirjanik Heleri All ütles "Aktuaalsele kaamerale", et meeleavaldajatel olid kaasas plakatid kirjadega "Ei tehasele, jah loodusele".

"Tselluloos see on nagu loos, minu jaoks halb loos. See meenutab vene ruletti, ainult et kõik padrunid on rauas ja kõik looduse pihta," rääkis meeleavaldusel osalenud Tõnis.

"Nii palju on segaseid asju. Midagi me ju ei tea: kui palju töökohti, kuhu, mis saastus, miks üheksa kilomeetrit Emajõest," kommenteeris Maria, kelle hinnangul poleks Eestile nii suurt tehast vaja isegi pärast uuringute tegemist.

Ligi kilomeetri pikkuses ketis seisid ka need, kes tehase rajamisele kardinaalselt vastu ei olnudki.

"Puu jääb meil Eestis väärindamata, viiakse ümarpuit välismaale odavalt. Aga seisan siin sellepärast, et ikkagi ma loodan, et kaine mõistus võidab, et kesktee leitakse," rääkis Eve.

Est-Fori esindajate sõnul on nüüd pall riigi käes. Isamaa ja Sotsiaaldemokraatlik Erakond on öelnud, et tahavad eriplaneeringu lõpetamist.

Õhtul kohalike elanike arvamusi kuulama läinud riigihalduse minister Janek Mäggi ütles, et kõik variandid on veel võimalikud.

"Põhiküsimus on selles, kas tänaseks on selgunud midagi sellist, mistõttu ei ole seda tehast võimalik sinna ehitada. Kui see on selgunud, on valitsusel sellega jätkamisega väga keeruline. See on hinnangute ja analüüsi küsimus," ütles minister.

Tselluloositehase rajamise ideed on kriitikanooled saatnud sellest saati, kui Aadu Polli ja Margus Kohava möödunud aasta alguses investeeringuplaaniga välja tulid, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Eelanalüüsile toetudes peeti tehasele parimaks asukohaks Tartu- ja Viljandimaad, mille suhtes valitsus möödunud aasta maikuus ka riikliku eriplaneeringu algatas.

See omakorda tõi kaasa kohalike tugeva vastuseisu. Sõna võtsid nii poliitikud, teadlased kui ka kodanikuühendused.

Tänavu märtsis nõudis riikliku eriplaneeringu lõpetamist Tartu linna volikogu ja avaldusega liitusid ümberkaudsed omavalitsused.

Tehasevastaste meeleavalduste üheks tipuks oli mai keskel moodustatud Emajõe kett, kus tuhanded tartlased oma meelsust näitasid.

Juuni alguses käisid tehast kavandavad Polli ja Kohava esimest korda välja konkreetse asukoha, kuhu tehas tulla võiks ning pakkusid välja, et Tabivere lähedal metsas ei segaks puidurafineerimise tehas kedagi.

Valitsuskabinet otsustab tehase eriplaneeringuga jätkamise neljapäeval, kuid koalitsioonis on tekkinud erimeelsused.

 

 

Toimetaja: Marek Kuul, Heleri All, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: