Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Merkel lükkas tagasi Trumpi väite kuritegevuse kasvust Saksamaal

Migrandid Baierimaal varjupaigataotlejatele mõeldud keskuses.
Migrandid Baierimaal varjupaigataotlejatele mõeldud keskuses. Autor/allikas: Christof Stache/AFP Photo/Scanpix

Saksa kantsler Angela Merkel lükkas teisipäeval resoluutselt tagasi USA presidendi Donald Trumpi väite, et immigratsioon on toonud Saksamaal kaasa kuritegevuse kasvu.

"Minu vastus on, et siseminister esitles hiljuti kuritegevuse statistikast ja see räägib iseenda eest," ütles Merkel ühisel pressikonverentsil Prantsuse presidendi Emmanuel Macroniga.

"Saksamaal on kuritegevus kasvanud üle 10 protsendi (ametnikud ei taha neist kuritegudest teatada), sestpeale kui migrante hakati vastu võtma," kuulutas Trump Twitteris.

Päev varem oli ta esinenud avaldusega, et sisseränne on sundinud saksa rahva "oma juhtkonna vastu pöörduma".

"Saksa rahvas on pööramas oma juhtkonna vastu ajal, kui ränne raputab niigi hõredat Berliini koalitsiooni," kirjutas Ühendriikide riigipea. "Kuritegevus Saksamaal on järsult tõusnud. Suur viga on tehtud kõikjal Euroopas miljonite inimeste sisselubamisega, kes on tugevalt ja vägivaldselt muutnud nende kultuuri!".

Saksamaal on viimastel aastatel olnud mitu avalikkuses palju kõneainet ja pahameelt põhjustanud migrantide kuritegu, kuid kuritegevuse tase üldiselt on mais avaldatud ametlikel andmetel madalaim pärast 1992. aastat.

Trump märkused on valanud õli tulle ajal, kui Merkeli konservatiivse võimupartei sõsarerakond on andnud kantsleri ultimaatumi leida kahe nädala jooksul Euroopa tasandi lahendus rändevoogudele ja lubanud vastasel juhul hakata migrante piirilt tagasi saatma.

Merkel ütles esmaspäeval, et peab järgmise kahe nädala jooksul teiste Euroopa Liidu riikide juhtidega rände küsimuses läbirääkimisi ja teatab oma erakonnale nende tulemustest 1. juulil. Samas rõhutas ta, et kokkuleppele jõudmiseta ei hakka Saksamaa "automaatselt" asüülitaotlejaid tagasi saatma.

Saksa valitsus peab tema sõnul teiste riikidega kõnelusi enne 28.-29. juuni Euroopa Ülemkogu ning selle ajal. Merkel ütles, et kaalub seejärel järgmisi samme.

Siseminister Horst Seehofer Kristlik-Sotsiaalsest Liidust (CSU) nõuab piiripolitseile õigust lükata tagasi isikuttõendavate dokumentideta migrandid ja need, kes on registreeritud juba mõnes teises Euroopa Liidu riigis.

Merkel on hoiatanud, et EL-is nähtaks selles Saksamaa otsust keerata selg rändekoorma all vankuvatele Vahemere riikidele nagu Itaalia ja Kreeka.

Enam kui miljoni asüülitaotleja saabumine Saksamaale alates 2015. aastast on sakslasi sügavalt lõhestanud ning aitas immigratsioonivastasel parteil Alternatiiv Saksamaale (AfD) 2017. aasta üldvalimistel parlamenti.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: