Šveits vaidlustas USA imporditollid WTO-s

Šveitsi lipp.
Šveitsi lipp. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Šveits liitus riikidega, kes on vaidlustanud Maailma Kaubandusorganisatsioonis (WTO) USA imporditollid terasele ja alumiiniumile, teatas Bern teisipäeval.

Šveitsi majandusministeerium teatas, et on palunud ametlikult Ühendriikidelt "konsultatsioone" 25-protsendilise tollimaksu üle teraseimpordile ja 10-protsendilisese tollimaksu üle alumiiniumiimpordile.

Konsultatsioonid on esimene samm täiemahulise õigusliku hagi esitamiseks WTO-s.

Šveits, kus asub kaubandusorganisatsiooni peakorter, esitas esmaspäeval "taotluse konsultatsioonideks USA-ga osana WTO vaidluse lahendamise menetlusest", teatas ministeerium avalduses.

USA presidendi Donald Trumpi kaubanduspoliitikate vastu võitlevad WTO kaudu teiste seas ka Euroopa Liit, Hiina, India, Mehhiko, Kanada ja Venemaa.

Trump on õigustanud imporditolle Ühendriikide riikliku julgeoleku kaalutlustega.

Šveitsi majandusametkonna avaldusest selgub, et riik eksportis eelmisel aastal USA-sse terase- ja alumiiniumitooteid 80 miljoni Šveitsi frangi (ehk 68,7 miljonit euro) väärtuses.

"Šveitsi vaatevinklist on täiendavad imporditollid...õigustamatud", teatas ministeerium, juhtides tähelepanu asjaolule, et Bern võttis Washingtoniga ühendust märtsis, kui imporditollide plaan teatavaks tehti, et taotleda erandit.

"USA ei ole seni vastanud Šveitsi taotlusele erandi saamiseks," seisis avalduses, milles lisati, et taotlus konsultatsioonide pidamiseks WTO-s esitati "Šveitsi huvide kaitseks".

WTO reeglite alusel võib Šveits pärast seda, kui 60 päeva jooksul ei ole vaidlust konsultatsioonide teel lahendatud, paluda organisatsioonil moodustada vaidluskogu õigusliku protsessi alustamiseks.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: