Merkel: NATO on pingetest hoolimata Saksa julgeoleku jaoks kesksel kohal

Liidukantsler Angela Merkel 28. juunil Bundestagis.
Liidukantsler Angela Merkel 28. juunil Bundestagis. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Saksamaa liidukantsler Angela Merkel, et NATO on hoolimata alliansi sees toimuvatest pingetest Saksamaa julgeoleku jaoks keskse tähtsusega. Euroopa Liidust rääkides aga märkis ta, et Euroopa tulevik sõltub sellest, kuidas tullakse toime rändekriisiga seotud väljakutsetega.

Maikuus juhtis USA president Donald Trump taas kord tähelepanu sellele, et Saksamaa ei panusta tema hinnangul NATO liikmesriigina piisavalt julgeolekusse ehk ei tõsta kaitsekulutusi kahe protsendini SKP-st, vahendas Reuters.

"Ei ole saladus, et transatlantiline allianss on praegu tugeva pinge all, kuid me oleme veendunud, et allianss on jätkuvalt meie ühise julgeoleku keskmes," märkis Merkel neljapäeval Bundestagis peetud kõnes.

Merkel märkis ka, et pakkumine jätkata Venemaaga dialoogi lõpetamaks relvakonflikt Ida-Ukrainas on endiselt laual.

Samuti rõhutas ta, et Euroopa peab jätkama kaubandussõja vältimiseks dialoogi USA-ga.

Trump ähvardas käesoleva kuu alguses rakendada lisaks alumiiniumile ja terasele kehtestatud imporditollidele ka 20-protsendilist imporditolli Euroopa Liidus toodetud autodele.

Euroopa Liidu tulevik sõltub rändeküsimuse lahendamisest

Merkel pani Euroopa Ülemkogu eel Saksamaa parlamendile südamele ka seda, et EL-i tulevik sõltub Euroopa võimekusest migratsiooniga seotud väljakutsetele vastata.

Kirgliku kõnega soovis Merkel ilmselgelt võita enda poole parteisiseseid ning Baieri sõsarpartei kriitikuid ning kaitses oma 2015. aasta otsust avada Saksamaa piir ligi miljonile varjupaigataotlejale. Liidukantsleri hinnangul oli tegu vajaliku sammuga, mis aitas ka naabreid.

Nüüd kutsus Merkel üles sõlmima Põhja-Aafrika riikidega sarnaseid leppeid nagu Euroopa Liit sõlmis Türgiga. Samuti tuleb praegust vähenenud saabujatega olukorda kasutada selleks, et tugevdada varasemaid meetmeid migratsiooni tõkestamiseks.

"Euroopa ees on palju väljakutseid, kuid migratsioonist võib EL-i jaoks saada "nüüd või mitte kunagi" küsimus," nentis ta.

"Me kas tuleme sellega toime nii, et teised Aafrikas usuvad, et me lähtume väärtustest ja usume multilateralismi, mitte unilateralismi, või ei usu enam keegi väärtustesse, mis on meid tugevaks teinud. Seetõttu on see nii oluline," sõnas Merkel.

Abiprogrammid olid edukad, kuid eurotsooni tuleb reformida

Merkel selgitas ka, et eurotsooni reformi on vaja, et tulevasi võimalikke finantskriise juba varakult ennetada. Samuti lausus ta, et senised eurotsooni abiprogrammid on olnud edukad.

"Kreeka programm, nagu teisedki, oli tohutu väljakutse, kuid me saame öelda, et euro on stabiilne, et programmid on läbi ja riigid on konkurentsivõimelised ning see oli hea näide koostööst ja Euroopa solidaarsusest," ütles liidukantsler.

"Kuid vajadus reformiks on endiselt olemas. See on ka põhjus, miks me nõustusime Prantsusmaaga koostööd tegema," lisas Merkel.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: