Stoicescu: suursaadiku lahkumist ei maksa seostada Trumpi-Putini kohtumisega

Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse  teadur Kalev Stoicescu.
Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse teadur Kalev Stoicescu. Autor/allikas: ERR

Rahvusvahelise kaitseuuringute keskuse teadur Kalev Stoicescu ei seostaks USA Eesti suursaadiku James D. Melville Jr ootamatut lahkumisteadet USA presidendi Donald Trumpi ja Venemaa riigipea Vladimir Putini peatse kohtumisega ja selle võimalike tulemitega. Stoicescut intervjueeris Janek Salme.

Kas USA suursaadiku tagasiastumine võib olla märk sellest, et USA poolt on ettevalmistamisel avaldused või kokkulepped, mis puudutavad ka Eestit ning millega suursaadik ei saa nõustuda?

Ma pigem arvan, et USA suursaadiku tagasikutsumine, tagasiminek Ühendriikidesse oli ammu päevakorras ja sellest on ammu ka ajakirjanduses juttu olnud, see on avalik informatsioon. Ja ma arvan, et ei maksaks spekuleerida, seostades neid kahte asja: president Trumpi ja Putini kohtumist Eestis resideeruva suursaadiku tagasiminekuga Ühendriikidesse. Kui administratsioon muutub, nii nagu muutuski peale president Trumpi valimist, siis on küllaltki loomulik, et vahetatakse ka suursaadikuid välja paljudes riikides. Nii et suursaadik Melville'i tagasiminekut, võiks isegi öelda, et juba eelmisel aastal arutati seda teemat. Ta oleks võinud muidugi ka kauem olla, aga ilmselt on tal ka omaenda isiklikud tulevikuplaanid ja see on täiesti normaalne.

Mis aga puudutab Trumpi ja Putini, siis seda perspektiivi maalitakse üha süngemaks. President Putinil on kindlasti volitused sõlmimaks kokkuleppeid Venemaa nimel ja tal ei tohiks olla suur probleem neid ka Venemaal jõustada, kui vaja on, valitsuse või parlamendi kaudu. Küll aga president Trumpi puhul võib olla nii, et ta ei saa, ma arvan, ignoreerida fakti, et esiteks ta peab arvestama Kongressiga ja teiseks ka sellega, et sügisel, novembris on ju (vahe)valimised ees. Eks elame, näeme. Kindlasti me kuuleme sealt üht-teist huvitavat, aga kas kõik lubadused ja diilid ka jõustuvad lõpuks, see on juba teine küsimus. Aga mis sealt tuleb, on paraku väga raske ennustada.

Nii et teie ei seostaks suursaadiku äsjast teadaannet, et ta astub ametist tagasi ja eelseisvaid tippkohtumisi?

Mina ei seostaks. Isegi kui, ja ma ei saa tema eest rääkida, ta ei ole nõus sellega, aga me ei tea ju intuitiivselt, millega Trumpi-Putini kohtumine peaks lõppema. Isegi kui ei olda nõus sellega, siis on see etteplaneeritud käik nii või naa. Jääme lootma, et vähemalt uus suursaadik saab olema heal tasemel professionaal ja ta saabub võimalikult peatselt, kuigi on teada, et Ühendriikides see võtab küllalt palju aega, kuna varem president Trumpi poolt välja valitud kandidaat ei läinud läbi, siis on vaja uut inimest leida. Sellega võib minna vähemalt pool aastat, ma arvan, kuniks see inimene leitakse ja siis tema taustauuringud tehakse. See on väga pikk protsess, kuniks ta kongressi poolt kinnitatakse jne.

USA suursaadik Eestis James D. Melville Jr teatas reedel oma sõpradele Facebooki kaudu edastatud teates, et astub ametist tagasi. Põhjusena tõi ta esile USA presidendi Donald Trumpi vastuolulised avaldused NATO ja Euroopa liitlaste aadressil.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: