Kogenud diplomaat Kaljurand: inimlikult on Melville'i otsus mõistetav

{{1530352860000 | amCalendar}}
Marina Kaljurand
Marina Kaljurand Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

USA suursaadiku Eestis James D. Melville Jr-i ootamatult avalikuks tulnud lahkumisotsus on kogenud diplomaadi ja endise välisministri Marina Kaljuranna (SDE) sõnul inimlikult mõistetav, kuna suursaadikul on võimatu esindada riiki, mille tõekspidamistesse ta ei usu.

Kaljurand tõdes kommentaaris ERR-ile, et Ühendriikide suursaadiku Melville'i Eestist lahkumise fakt polnud tegelikult saladus, sest juba umbes aasta tagasi hakati Eestisse otsima uut saadikut ja see, et saadikud vahetuvad, on normaalne protsess. Praegune saadik lahkub aga natuke varem, enne, kui uus saadik asub ametisse, ja Kaljuranna kinnitusel võib inimlikult temast aru saada.

"Inimlikult ma saan täiesti aru sellest, et väga raske või praktiliselt võimatu on esindada riiki, kui sa ei usu nendesse tõekspidamistesse, kui sa pead rääkima seda, mis sinu meelest ei ole õige. Ja ma arvan, et ta käitus selles suhtes väga ausalt ja aumehelikult," ütles Kaljurand.

Ta lisas, et suursaadik Melville on olnud Eestile väga hea sõber ja koostööpartner. Olles suhelnud Melville'iga nii isiklikul tasandil kui ka kolleegidena ajal, mil Kaljurand oli välisminister, avaldas Kaljurand lootust, et tulevikus leiab lahkuv suursaadik rakendust ikkagi Ameerika Ühendriikide ja Eesti suhteid arendades või mingites tegevustes, projektides, kus ta on Eestiga seotud.

Marina Kaljurand on olnud Eesti suursaadik Venemaal ja USA-s.

Mõistetavaks peab Melville'i sammu ka teine Eesti eksvälisminister, praegune eurosaadik Urmas Paet (Reformierakond).

"Trumpi värsked väited, et Euroopa Liit on loodud selleks, et USA-d ära kasutada ja rünnata USA hoiupõrsast või et NATO on midagi samalaadset kui vabakaubanduspiirkond NAFTA, näitavad, et Trump ei mõista ega soovigi mõista USA ja Euroopa aastakümnetepikkuse partnerluse ega Euroopa Liidu olemust," kirjutas Paet.

"Seetõttu on täiesti mõistetav, et inimesed ei suuda end maha salata ning lahkuvad USA riigiteenistusest, nagu USA suursaadik Eestis ja mitmed tema kolleegid."

Paeti sõnul on Trumpi verbaalsed, poliitilised ja majanduslikud rünnakud Euroopa Liidu ja EL-i ning USA suhete pihta juba teinud märkimisväärset kahju Euroopa ja USA vahelisele usaldusele ja praktilisele koostööle.

"Totalitaarsed ja autoritaarsed režiimid maailmas on Euroopa ja USA suhete murenemisega muidugi rahul. See kõik nõuab Euroopalt ja Euroopa Liidult kiiret koostöö süvendamist ka kaitse- ja julgeolekuvaldkonnas," lõpetas Paet.

USA suursaadik Eestis James D. Melville Jr teatas reedel oma sõpradele Facebooki kaudu edastatud teates, et astub ametist tagasi. Põhjusena tõi ta esile USA presidendi Donald Trumpi vastuolulised avaldused NATO ja Euroopa liitlaste aadressil.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: