USA saatkond: koostöö Eestiga on tugev ka ilma suursaadikuta

USA lipp
USA lipp Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Ameerika Ühendriikide ja Eesti koostöö on tugev hoolimata sellest, et USA-l ei ole Tallinnas praegu suursaadikut, ütles saatkonna pressiesindaja.

"Suursaadiku puudumisel on koostöö Ühendriikide ja Eesti vahel jäänud sama tugevaks ja kindlaks nagu ikka. Kõigest viimaste kuude jooksul on president Joe Biden kohtunud peaminister Kaja Kallasega, USA abivälisminister Euroopa ja Euraasia küsimustes Karen Donfried külastas Tallinna ja kohtus välisminister Eva-Maria Liimetsaga ning USA kaitseministeeriumi ametnikud kohtusid Washingtonis Eesti kaitseministeeriumi kantsleri Kusti Salmiga," ütles USA saatkonna pressiatašee Mark Naylor reedel ERR-ile.

"Nagu abivälisminister oma visiidi ajal ütles, on USA ja Eesti partnerlus sama tugev nagu alati," lisas Naylor.

Eestis ei ole Ameerika Ühendriikide suursaadikut olnud alates 2018. aasta suvest, kui toonane saadik James D. Melville teatas, et astub ametist tagasi. Põhjusena tõi ta esile tollase presidendi Donald Trumpi vastuolulised avaldused NATO ja Euroopa liitlaste aadressil. Karjääridiplomaat Melville'i nimetas ametisse USA president Barack Obama, ta andis oma volikirja president Toomas Hendrik Ilvesele 2015. aasta detsembris.

Trump esitas USA uueks suursaadikuks Eestis William Ellison Graysoni, kelle kandidatuuri kiitis senat heaks eelmise aasta 6. augustil. Trump esitas Graysoni suursaadiku kandidaadiks esimest korda juba 2019. aasta 30. septembril, kuid tema kinnitamise protseduurid võtsid nii kaua aega, et California osariigis väga rikaste inimeste varahaldurina tegutsev Grayson Tallinnasse ei jõudnudki.

Wikipedia andmeil on jaanuaris ametisse astunud president Biden nimetanud maailma riikidesse 64 uut suursaadikut, kellest kõik ei ole veel kohale kinnitatud. Samas ootab näiteks Euroopas endiselt täitmist veel kaheksa saadiku kohta.

Naylor ütles veebruaris ERR-ile, et president Biden nimetab Eestisse uue suursaadiku. USA saatkonna pressiatašee sõnul on uue suursaadiku määramise protsess veel pooleli.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: