Kaitseväe soovitus ajateenijatele: võta kaasa nii vähe asju kui võimalik ({{commentsTotal}})

Viru jalaväepataljoni lahinglaskmised Sirgalas.
Viru jalaväepataljoni lahinglaskmised Sirgalas. Autor/allikas: Kaitsevägi

Kaitsevägi on ajateenijatelt uurinud ja teeb seda ka tänavu, et mida soovitakse teenistusse isiklikest esemetest kaasa võtta.

Esimese jalaväebrigaadi staabiveebel Andreas Rebane rääkis ERR-le, et reeglina saadetakse ajateenijatele nimekiri, kus öeldakse, mis tuleb kindlasti kaasa võtta ja mis on soovituslik.

Kindlasti tuleks kaasa võtta ID-kaart või pass, kui on olemas, siis juhiluba ja immuniseerimispass, isiklikud hügieenitarbed, nagu hambahari ja –pasta, seep, dušigeel, samuti habemeajamisvahendid ja isikliku pangakonto number.

"Ülejäänu on juba mugavusvarustus. Riik tagab kõik asjad," lausus Rebane. Ta tõi näiteks, et kui ajateenija soovib, siis võib ta kaasa võtta isiklikud spordijalanõud, kuigi kaitsevägi annab tasuta ka korralikud spordijalatsid. "Aga mõni mängib korvpalli, teine jalgpalli."

Ka käekell on soovituslike nimekirjade seas, kuna mobiiltelefoni, kus saab ka kella vaadata, ei saa igas olukorras kasutada. Ka väike peegel võiks Rebase sõnul kaasas olla, et õppusel oleks maskeerimisvahendit mugavam näole kanda.

"Võib kaasa võtta veel komme, šokolaadi ja küpsist, kuigi sõdurikodu kaupluses on need kõik olemas," lisas Rebane. Ta ütles, et ka praegu teenistusse asunud ajateenijatelt küsitakse, et mida nad veel isiklikest asjadest sooviksid teenistusse kaasa võtta ja vastav loetelu tehakse seejärel teatavaks kaitseressursside ameti kodulehel.

"Isiklike asjade kasutamine ei tohi takistada teenistusülesannete täitmist ja seada teisi ohtu. Üldine reegel asjade kaasavõtmisel on: võta kaasa nii vähe kui võimalik ning nii palju kui vajalik. Asu teenistusse, selgita väeosas välja, millistel tingimustel, kus ja kuidas isiklikke asju kasutada ning hoida saab. Isikliku sõdurikapi maht on piiratud ning suurema osa sellest võtab enese alla varustus," seisab lehel.

"Isiklikke riideid ei ole üldjuhul mõistlik kaasa võtta, erandiks on need riided, millega esimesel päeval väeossa tuled, samuti võib kaasa võtta sokke või aluspesu. Viimati nimetatud kuuluvad küll ka varustuse loetelusse, kuid isiklik tagavara võib kasuks tulla."

Kaasa võib võtta ka pesuvõrgu, vitamiine ja plaastreid. "Niiöelda mugavusvarustust saate alati lasta enesele külastuspäevadel järele tuua, kui selleks tekib vajadus. Selliste asjade hulka võivad kuuluda näiteks isiklikud spordijalatsid, taskunuga."

Kaitsevägi annab ajateenijatele järgmised esemed:

Välivormi komplektid: 3 jakki, 3 paari pükse, 1 püksirihm, 2 mütsi. Lisaks 4 T-särki, fliis, sviiter ja 2 paari poolsaapaid.
Talvine välivorm: 2 jopet, 1 paar pükse, 1 müts
Vihmaülikond (jakk ja püksid) ja paar kummikuid
Aluspesu: 3 paari aluspükse ja 2 paari sooja aluspesu
Sokid: 5 paari poolvillaseid, 3 paari puuvillaseid ja 5 paari froteesokke
Sportimiseks: pikk ja lühike spordidress, spordijalatsid
Kindad: labakindad ja sõrmkindad
Pesemistarbed: 1 plätude paar, hügieenitarvete kott ja 4 käterätikut
Muu varustus: 1 nuga, söögiriistade komplekt, taskulamp, vormihoolduskomplekt ja kõrvatropid.

Keelatud esemete nimekirjas on:

relvad ja laskemoon
lõhkematerjal, pürotehnilised tooted, plahvatusohtlikud ja kergestisüttivad ained
ohtlikud kemikaalid ja toksilised ained
ravimid, mille omamist ei ole lubanud väeosa meedik
alkohol ning narkootilised ja psühhotroopsed ained
hasartmängud

Ajateenistust alustas 1800 kutsealust

Enim kutsealuseid suundub väljaõppele 1. jalaväebrigaadi, veidi vähem 2. jalaväebrigaadi ja teistesse üksustesse, vabatahtlikuna tahab aega teenima tulla eeldatavalt ka kuni paarkümmend neidu, edastas kaitseressursside amet.

Suvine ajateenistusse kutsumine on arvuliselt suurim ja 11-kuulisele väljaõppele asuvad valdavalt gümnaasiumi või kõrgkooli lõpetanud noored, kellest saab kaitseväele täiendus allohvitseride, aga ka autojuhtide näol. Järgmine ajateenistusse kutsumine on aasta 40. nädalal ehk oktoobri alguses.

Toimetaja: Indrek KuusHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: