Hispaania peaminister ja Kataloonia president jätkavad läbirääkimisi

Quim Torra ja Pedro Sanchez 9. juulil.
Quim Torra ja Pedro Sanchez 9. juulil. Autor/allikas: SIPA/Scanpix

Hispaania uus peaminister Pedro Sánchez nõustus esmaspäeval toimunud kohtumisel Kataloonia regionaalvalitsuse presidendi Quim Torraga taasalustama läbirääkimisi pingete vähendamiseks.

Sotsialist Sánchez astus ametisse möödunud kuul ning ta on otsustanud suhtuda Kataloonia iseseisvuslastesse teisiti kui tema paremtsentristist eelkäija Mariano Rajoy, vahendas Politico.

Viimase ametiajal kuulutasid Kataloonia iseisvuslastest rahvasaadikud välja iseseisvuse, Hispaania keskvalitsus tühistas selle ning andis mitmed Kataloonia poliitikud mässukatse eest kohtu alla.

Hispaania asepeaministri Carmen Calvo sõnul oli kohtumine eeskujuks Madridi ja Barcelona vahelistele edaspidistele suhetele.

"Hispaania poliitikas on toimunud märkimisväärne muutus, mida peegeldavad [Madridi] suhted Katalooniaga," ütles Calvo.

Calvo sõnul leppisid Torra ja Sánchez kokku, et nii keskvalitsus kui ka Kataloonia regionaalvalitsus taasavavad kahepoolsed komiteed, mis keelustati 2011. aastal, et valitsustevahelisi suhteid "normaliseerida".

Lisaks ütles Sánchez, et Kataloonia regionaalparlamendi nn sotsiaalsetelt seadustelt võetakse keeld maha, mille Rajoy kehtestas. Need seadused sätestasid Kataloonia iseseisva energiamajanduse, sotsiaalse julgeoleku ning kliimamuutuste aspekte.

Samas jäid mehed eriarvamusele Kataloonia iseseisvuse küsimuste osas, sest Sánchez ütles, et Hispaania põhiseadus seda ei luba.

Torra ütles pärast kohtumist, et ta ei maininud Kataloonia iseseisvumisküsimusi otse, kuid meestel olid sellele vaatamata iseseisvumise teemal väga erinevad seisukohad. Siiski oli Torra tänulik, et Sánchez oli valmis avatult vestlema.

"Kataloonia pole ammu saanud Hispaania peaministriga ühise keele leidmiseks vestlust pidada, " ütles Torra.

Toimetaja: Grete-Liina Roosve, Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: