Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kohus võttis Taavi Aasa kaebuse ERJK ettekirjutusele arutusele

Taavi Aas
Taavi Aas Autor/allikas: Aurelia Minev/ERR

Tallinna halduskohus võttis teisipäeval arutusele Tallinna linnapea Taavi Aasa kaebuse erakondade rahastamise järelevalve komisjoni (ERJK) ettekirjutusele tasuda linnale komisjoni hinnangul keelatud annetus.

Kohus määras, et ERJK peab esitama hiljemalt 27. augustiks kirjaliku vastuse kaebusele ning kõik vaidlusega seotud ja asja lahendamiseks vajalikud dokumendid.

Aas pöördus enda sõnul kohtusse, et saada õiguslik hinnang, kas viis kuud enne kohalikke valimisi ajalehes Stolitsa ilmunud artikkel oli tellitud poliitreklaam ja keelatud annetus.

ERJK tegi Aasale 4. juunil ettekirjutuse, mille põhjal peab Aas tagastama Tallinna linnale 1011,84 eurot, kuna komisjon leidis, et mullu 22. mail Stolitsas ilmunud artikkel "Kandidaat on selgunud: Tallinna linnapeaks võib saada Taavi Aas" on Tallinna linna keelatud annetus Aasale.

"Oleme vägikaigast vedanud juba selle aasta algusest, mil on tooni andnud komisjoni esimehe Ardo Ojasalu ja aseesimehe Kaarel Tarandi selgelt kallutatud ja erapoolik suhtumine, mis jõudis isegi selleni, et Ojasalu soovis mind trellide taha saata ammu enne, kui mingisugunegi uurimine oli alanud," ütles Aas.

"Täidan ettekirjutuse, kuna olen seadusekuulelik kodanik, aga loomulikult võitlen oma õiguste eest kohtus," märkis ta.

Aasa hinnangul on ettekirjutus õigusvastane ja tuleb tühistada.

"Mina pole Stolitsa artiklit tellinud, vaid see oli kokku pandud eelnevalt meedias ilmunut materjalide põhjal. Ausalt öeldes puudus mul viis kuud enne valimisi igasugune vajadus väidetava reklaamartikli järele, kuna esimesena oma kandideerimisest Tallinna linnapea kohale teatanuna oli kogu Eesti meedia huvi ja kajastus minu suhtes sel hetkel erakordselt suur," ütles Aas.

ERJK esimees Kaarel Tarand ütles ERR-ile, et erakondade rahastamise järelevalve komisjon jõudis kevadel järeldusele, et rida Tallinna infolehtedes artiklite pähe avaldatud materjale kujutavad endast tegelikult poliitilist reklaami, mida on tehtud Tallinna linna avalike vahendite eest ehk on saadud keelatud annetus, mis tuleb annetajale tagastada.

"Tänaseks on nii Keskerakond kui ka selle liige Taavi Aas eraldi komisjoni ettekirjutused kohtusse kaevanud," nentis ta.

Tarandi sõnul on avaliku info järgi kaebajatel ehk Keskerakonnal ja Aasal kaebustes kaks rõhuasetust.

"Esiteks, et riikliku järelevalve asutus ehk komisjon ei langetavat kaalutletud otsuseid, sest enamus liikmetest olevat sattunud mõne komisjoni liikme halva mõju alla. Selline bolševistlik käsitlusviis on mõistagi igale sõltumatule ja iseseisvale inimesele komisjonis pehmelt öeldes arusaamatu. Teine fookus on küllap tervele vabale ajakirjandusele Eestis paeluv küsimus, kas ja kuidas saavad eeskirjade ja ametijuhendite järgi tegutsevad riigi- või linnaametnikud avaliku raha eest ja haldusvõimu palgalehel olles toota sõltumatut teavet ehk teha vaba ajakirjandust," selgitas Tarand.

"Kui lõppjäreldus peaks kõlama, et Stolitsa ja Pealinn ongi vaba ajakirjanduse lipulaevad, eks siis võivad Eesti Meedia ja Ekspressgrupp oma kontorid südamerahuga kinni panna, sest Tallinna linnavalitsus hoolitseb vaba ajakirjanduse eest ise ja paremini," ütles ta.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: