Keskerakond ei pääsenud keelatud annetuse tagasimaksmise kohustusest

Ajalehed Stolitsa ERJK koosolekuteruumi laual.
Ajalehed Stolitsa ERJK koosolekuteruumi laual. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Tallinna ringkonnakohus ei rahuldanud reedel Keskerakonna kaebust kohustusele maksta Tallinna linnale tagasi linna poolt finantseeritavas ajalehes Stolitsa Keskerakonda reklaamivate artiklite avaldamise eest 6000 eurot.

Keskerakonda esindav vandeadvokaat Kristel Viru taotles ringkonnakohtult mullu 30. novembril Tallinna halduskohtus Keskerakonna kahjuks langetatud otsuse tühistamist ning uut otsust, millega tühistataks erakondade rahastamise järelevalve komisjoni (ERJK) mullu 14. juuni ettekirjutus keelatud annetuse tagastamiseks.

Keskerakonna esindaja taotles apellatsioonis alternatiivselt ka sama asja uut arutamist halduskohtus ning palus kõikide menetluskulude jätmist erakondade rahastamise järelevalve komisjoni kanda.

Vaidlus käis poolte vahel selle üle, kas Tallinna linna väljaantavas ajalehes avaldatud viis kirjutist on käsitatavad erakonnale tehtud reklaamina või valimiskampaaniana, ütles kohtu pressiesindaja Anneli Vilu BNS-ile.

Ringkonnakohus märkis, et keelatud annetuse või valimiskampaania kulutuste korral kaasnevad tagajärjed on seaduses ette nähtud viisil, mis ei jäta vastustajale kaalutlusõigust.

"Ajaleht Stolitsa on Tallinna linna omanduses ja seda antakse välja kohaliku omavalitsuse rahalistest vahenditest. Vaidlusaluste kirjutiste pidamist Keskerakonnale antud rahaliselt hinnatavaks hüveks – erakonna reklaamiks – ei võimalda üksnes kirjutiste avaldamise koht. Munitsipaalmeedias võib avaldada teavet ka kohaliku omavalitsuse sündmustest, milleks on kahtlemata ka kohalike omavalitsuste volikogude valimistele eelnev erakondade tegevus ja nende valimislubadused. Määravaks on aga praegusel juhul üheskoos nii ajalehe Stolitsa poliitilise tasakaalustatuse, neutraalsuse ja erapooletuse puudumine kui konkreetsete kirjutiste sisu," tõdes kohus.

"Nii intervjuude küsimuste laad kui nende avaldamine suures mahus samas ajalehenumbris vaid vähe aega enne volikogu valimisi ei jäta mõistlikule kõrvaltvaatajale kahtlust, et intervjuudega loodi valimisteks eelisseisund kaebajale," leidis kohtukolleegium.

Mullu novembri lõpus tühistas halduskohus Keskerakonnale samas asjas suvel antud esialgse õiguskaitse ja jättis nende kaebuse põhivaidluses rahuldamata.

Erakondade rahastamise järelevalve komisjon kohustas mullu 4. juunil oma ettekirjutusega Keskerakonda tagastama keelatud annetusena 6071,04 eurot Tallinna linnale.

ERJK hinnangul seisnes keelatud annetus Tallinna linna poolt finantseeritavas ajalehes Stolitsa Keskerakonda reklaamivate artiklite avaldamise kulude kandmises.

Halduskohus leidis oma otsuses, et ERJK ettekirjutus on õiguspärane. 

Kohtu hinnangul ei ole ERJK ettekirjutusega Keskerakonnale pandud kohustuse suurus ebaproportsionaalne võrreldes saavutatud eesmärgiga, sest Keskerakonda ei ole ettekirjutusega karistatud, vaid kohustatud teda kõrvaldama õigusvastaselt saadud eelis.

Kohus tõdes, et vaieldamatult seadsid linna kulul avaldatud artiklid Keskerakonna teiste erakondadega võrreldes soodsamasse olukorda, sest Keskerakond pidi enne valimisi enda reklaamimiseks vähem kulutusi tegema.

"Hüve on antud kaebaja (Keskerakond-toim.) tegevuse toetamiseks Tallinna linna eelarvelistest vahenditest, järelikult on tegemist juriidilise isiku annetusega, mis on keelatud," leidis kohus.

Toimetaja: Indrek Kuus

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: