Tallinna halduskohus jättis Aasa kaebuse ERJK otsuse peale rahuldamata

Taavi Aas
Taavi Aas Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Tallinna halduskohus jättis esmaspäeval tehtud otsusega rahuldamata Tallinna keskerakondlasest linnapea Taavi Aasa kaebuse, mis erakondade rahastamise järelevalve komisjoni (ERJK) ettekirjutusele tasuda linnale komisjoni hinnangul keelatud annetus.

ERJK tegi 2018. aasta 4. juunil Taavi Aasale ettekirjutuse, millega kohustati teda tagastama keelatud annetus summas 1 011,84 eurot Tallinna linnale ja kõrvaldama puudused tema poolt Eesti Keskerakonnale esitatud 2017. aasta kohaliku omavalitsuse volikogu valimiskampaania aruandes ning esitama komisjonile tõendid eelnimetatud kohustuste täitmise kohta.

Aas täitis ettekirjutuse sama aasta 05. juulil.

Juhtum puudutas ajalehtedes Pealinn ja Stolitsa ilmunud artikleid, mis loeti kohaliku omavalitsuse poolt erakonna liikme reklaamimiseks tehtud kulutusteks.

Kohus nõustus ettekirjutuses võetud seisukohaga, et vaidlusalune artikkel väljub linnavõimu ametliku informatsiooni raamidest ja kuulub poliitilise kommunikatsiooni valdkonda. Kuna artiklis reklaamitakse kaebajat kui Keskerakonna linnapeakandidaati, on kohtu hinnangul tegemist kaebaja poliitilise reklaamiga, teatas kohtu pressiesindaja ERR-ile.

Seega on kaebajat reklaamiva artikli avaldamisel Tallinna linna poolt ja vahenditest kaebajale tehtud juriidilise isiku annetus, mis on erakonnaseaduse kohaselt keelatud. ERJK on kohtu hinnangul õigesti kohustanud Taavi Aasa annetuse tagastama ja sellekohaseid aruandeid muutma.

"Kaebuses rõhutatud asjaolu, et kaebaja ei tellinud artikli avaldamist ega olnud selle avaldamisest teadlik, ei oma tähtsust, kuna erakonnaseadusest ei tulene, et annetuse saamisel oleks oluline saaja aktiivne tegevus või tahe. Kui erakonnale või erakonna liikmele loovutatakse rahaliselt hinnatav hüve, on igal juhul tegemist annetusega" märkis kohus.

Kohus selgitas veel, et ettekirjutus keelatud annetuse tagastamiseks pole karistus, vaid haldussunni meede seaduse rikkumisele eelnenud olukorra taastamiseks.

Aas pöördus enda sõnul kohtusse, et saada õiguslik hinnang, kas viis kuud enne kohalikke valimisi ajalehes Stolitsa ilmunud artikkel oli tellitud poliitreklaam ja keelatud annetus. "Täidan ettekirjutuse, kuna olen seadusekuulelik kodanik, aga loomulikult võitlen oma õiguste eest kohtus," märkis ta 2018. aasta 11. juulil.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: