Venemaa pensionireform on isegi lojaalsete analüütikute hinnangul läbimõtlemata ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Juba järgmisest aastast alates kavatseb Vene valitsus alustada pensioniea tõstmist. Järgmisel nädalal vaatab vastava seaduseelnõu läbi Riigiduuma. Aga isegi võimule lojaalne Venemaa ühiskondlik koda tunnistab, et tulevane pensionireform ei ole läbimõeldud.

Venemaa ühiskondlik koda on konsultatiivne organ, mille arvamusega ei pea ei valitsus ega Riigiduuma arvestama. Aga isegi lojaalsetel ühiskonnategelastel on valitsusele pea kolmkümmend küsimust seoses tulevase pensionireformiga.

"Muidugi tekib selline küsimus, et kui eakad jäävad tööle, siis kuhu noored tulevad?" on üks neist, mille ühiskondliku koja sekretär Valeri Fadejev püstitas. "Meie eesmärk on täna koguda ja tõstatada kõik küsimused, mis kodanikel on."

Veel üks küsimus, milles ühiskonnategelased ei ole üksmeelsed: miks lähevad ametnikud soost sõltumatult pensionile 65-aastastena, aga ülejäänud inimeste puhul saavad naised meestest varem pensionile? Seda enam, et meessoost pensionärid elavad vähem kui naised.

"Mehed ei ela pensioniealisena väga kaua, umbes 12 aastat. Pika aja jooksul pole see aeg muutunud. Naised aga elavad veel 21-22 aastat," tõdes teine ühiskondliku koja liige, Sergei Rõbaltšenko.

"Kui naine saab 63-aastaseks, siis on tal võimalus pühendada veel vähemalt 20 aastat oma elust perele, kasvatamisele, lapse ja lapselapse abistamisele, sest naised elavad meil juba ammu kuni 80 aastani," selgitas ka ühiskondliku koja liige Natalja Potšinok.

Valitsuse väitel lubab pensioniea tõstmine meeste puhul 65 aastani ja naistel 63 aastani hoida kokku pea kaks triljonit rubla, mida saab siis kulutada pensioni tõstmisele. Keskmine Vene pension kasvaks sellega tuhande rubla ehk umbes 15 euro võrra.

Seaduseelnõu esimene lugemine toimub Riigiduumas 19. juulil.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: