Putin lubas pensionireformi negatiivset mõju pehmendada

{{1535508900000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

Venemaa president Vladimir Putin teatas kolmapäeval tehtud telepöördumises, et on otsustanud ühiskonnas palju vastukaja ja pahameelt tekitanud pensionireformi plaani pehmendada. Samas rõhutas riigipea, et demograafilistel ja majanduslikel põhjustel on pensionireform venemaal hädavajalik.

Peaminister Dmitri Medvedev tegi 14. juunil - ehk Venemaal toimunud jalgpalli MM-i avapäeval - ettepaneku tõsta pensioniiga meestel 65. ja naistel 63. eluaastani. Praegu saavad Venemaa mehed pensionile minna 60 ja naised 55 aasta vanuselt. Pensioni suurus on keskmiselt 14 000 rubla kuus ehk umbes 190 eurot.

Tegemist oleks esimese pensioniea tõusuga Venemaal pea 90 aasta jooksul ning plaan on ühiskonnas pälvinud mõnevõrra haruldaselt laia kriitikat võimu aadressil. Samuti on valitsuse plaan mõjutanud negatiivselt Putini enda reitingut - viimase nelja aasta madalaim - ja seda hoolimata sellest, et ta on seni sellel teemal rääkimist vältinud.

Putin ütles juba teisipäeval, et iga otsus pensionisüsteemi reformida peab olema tasakaalustatud ja ettevaatlik. Riigipea tunnista ka seda, et vastukaja valitsuse plaanile pensioniiga tõsta on olnud "terav".

Kolmapäevases telepöördumises, mille jaoks muutsid oma kava mitmed Vene telekanalid, selgitas Putin, et naiste jaoks tuleks pensioniiga tõsta plaanitud kaheksa aasta asemel viie aasta võrra.

Putin lubas teha valitsusele ka detailseid ettepanekuid, kuidas kavandatava pensionireformi negatiivset mõju inimestele vähendada. Samuti kinnitas ta, et riigiduumas esimese lugemise läbinud pensionireformi eelnõu on edaspidi kavas muuta ja täpsustada.

President tunnistas, et pensionireformi on Venemaal aastaid edasi lükatud, koormus pensionisüsteemile üha kasvab ning edasine reformiga viivitamine ohustaks nii ühiskonna stabiilsust kui ka venemaa julgeolekut. Ta märkis, et kuigi pensionide maksmiseks oleks lähiajal veel võimalik muudest allikatest vahendeid koguda, hävitaks selline teguviis Venemaa finantsstabiilsuse.

Pensionireformiga ebaõnnestumine tooks Putini sõnul kaasa kiireneva inflatsiooni ja vaesuse kasvu. President rõhutas ka, et Venemaad ootavad ees tõsised demograafilised väljakutsed ning tööealise elanikkonna kahanemine nõuab pensionisüsteemi reformimist.

Väljaanne Meduza on teinud kokkuvõtte värskest reaktsioonist Putini sõnavõtule. Samuti on Meduza võtnud Putini pöördumise sisu lühidalt kokku.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: