Putin: pensionireform peab olema tasakaalustatud ja ettevaatlik

President Vladimir Putin 28. augustil Omskis.
President Vladimir Putin 28. augustil Omskis. Autor/allikas: Sputnik/Scanpix

Venemaa president Vladimir Putin ütles teisipäeval, et iga otsus pensionisüsteemi reformida peab olema tasakaalustatud ja ettevaatlik. Riigipea tunnista ka seda, et vastukaja valitsuse plaanile pensioniiga tõsta on olnud "terav".

Peaminister Dmitri Medvedev tegi 14. juunil - ehk Venemaal toimunud jalgpalli MM-i avapäeval - ettepaneku tõsta pensioniiga meestel 65. ja naistel 63. eluaastani. Samuti soovis valitsus tõsta käibemaksu määra. Tegemist oleks esimese pensioniea tõusuga Venemaal pea 90 aasta jooksul ning plaan on ühiskonnas pälvinud tugevat vastukaja ja mõnevõrra haruldaselt laia kriitikat võimu aadressil, vahendasid Meduza, Interfax, Reuters jt.

Põhjalikuma telepöördumise pensionireformi teemal teeb Putin kolmapäeval, kinnitas Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov.

Putin ütles teisipäeval toimunud valitsuse kohtumisel Omski linnas, et kõik pensioniiga puudutavad muudatused peavad tagama väärika elatustaseme Venemaa 147 miljonile elanikule.

"Loomulikult, kõik see on kaasa toonud oodatud reaktsiooni, üsnagi terava diskussiooni avalikkuses," nentis Venemaa riigipea.

"Me ei saa tegutseda rutiinselt, formaalselt, vaid lähenema üksnes tasakaalustatult ja ettevaatlikult," lisas ta.

"Samal ajal me peame pöörama tähelepanu praegusele olukorrale majanduses ja tööturul, me peame mõistma, mida pakub tulevik riigile järgmise 10, 20 ja isegi 30 aasta jooksul," selgitas Putin.

Mingitest kavatsustest reformiplaani muuta Putin teisipäeval ei teatanud, kuid ta ütles, et on palunud valitsusel konsulteerida parteide, avalike organisatsioonide ja piirkondlike administratsioonidega, et vaadata eelnõu üle enne teist lugemist riigiduumas.

Esimesel lugemisel kiitsid riigiduuma saadikud eelnõu heaks. Selleks, et seaduse jõudu saada, tuleb eelnõu kiita heaks kolmel lugemisel riigiduumas, sellele peab andma heakskiidu ka ülemkoda ehk föderatsiooninõukogu ning lõpuks peab selle allkirjastama ka president Putin ise.

"Selge on see, et iga otsus, mis puudutab kodanike huve - eelkõige eakaid kodanikke, nende õigusi tööturul, ligipääsu meditsiini- ja sotsiaalteenustele - tuleb teha lähenedes tulevikku vaatavalt seisukohalt," märkis Putin.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: