Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Putin: Trump ei lubanud loobuda NATO õppustest

{{1531803480000 | amCalendar}}
President Vladimir Putin ja Fox Newsi Chris Wallace.
President Vladimir Putin ja Fox Newsi Chris Wallace. Autor/allikas: Video stoppkaader/Fox News

Venemaa president Vladimir Putin ütles uudistekanalile Fox Newsile antud intervjuus, et tema ja USA riigipea Donald Trump ei arutanud esmaspäeval Helsingis peetud tippkohtumisel küsimust Ühendriikide osalemisest NATO õppustel.

Täismahus intervjuud saab vaadata SIIN.

NATO õppused on Venemaad ärritanud ja Foxi toimetaja Chris Wallace küsis Putinilt, kas Trump oli ehk lubanud, et USA lõpetab nendes osalemise.

"Käesoleval aastal on kaks suurt NATO-õppust... Kas teie ja president Trump arutasite neid ja kas ta andis mingeid vihjeid nagu ta andis kohtudes Põhja-Korea liidri Kim Jong-uniga ja lubas peatada ühisõppused Lõuna-Koreaga... kas ta andis mingeid vihjeid, et USA ei pruugi osaleda nendel kahel NATO õppusel?" küsis Wallace.

"Ei, me seda ei arutanud," vastas Putin.

"Kuigi see on meie jaoks mure, sest NATO on oma infrastruktuuriobjekte laiendamas, sõdurite arv on kasvamas piirkondades, kus see ei peaks nii olema," jätkas ta ja väitis, et selline sõdurite arvu kasvatamine on justkui NATO ja Venemaa vaheliste kokkulepete rikkumine.

"See on destabiliseeriv faktor, millest me peame rääkima, aga täna me seda ei maininud president Trumpiga," märkis Putin

Intervjuu ajal ütles Putin, et Venemaa vastab "negatiivselt", kui NATO võtaks Ukraina või Gruusia oma liikmeks.

"Meie jaoks on see otsene oht meie riiklikule julgeolekule... NATO infrastruktuuri liikumine meie piiride poole oleks oht ja ... meie reaktsioon oleks äärmiselt negatiivne," ütles Putin.

Kui Trump juunis Põhja-Korea liidri Kim Jong-uniga kohtus, teatas ta pärast kõnelusi, et USA lõpetab Pyongyangi ärritanud ühisõppused Lõuna-Koreaga.

Wallace tundis ka huvi, kas Trump oli lubanud või vihjanud Putinile, et ta võib millalgi tulevikus tunnustada Krimmi osana Venemaast. Allikate teatel olevat Trump juunis juhtivate tööstusriikide ühenduse G7 tippkohtumisel öelnud, et Krimm peaks olema osa Venemaast, kuna kõik räägivad seal vene keelt.

Putin ei vastanud otsesõnu, vaid rõhutas, et ei nõustu väljendiga "Krimmi liitmine osaks Venemaast". Vene presidendi sõnul ühines Krimm Venemaaga demokraatliku rahvahääletuse tulemusel.

Ta ütles, et Trump tõdes Helsingis, et peab Krimmi osaks Ukrainast. Putin keeldus aga täpsustamast, kas tema ja Trump rääkisid võimalusest, et USA võiks tulevikus oma seisukohta muuta.

Ukraina teemal arutati mõnd uut mõtet, kuidas lahendada olukord riigi kaguosas, need tuleb töötada läbi asjatundjate tasemel, ütles Vene president Putin usutluses.

"Rääkisime Ukrainast. Seal on mõni uus mõte, kuidas lahendada riigi kaguosa kriis. Leppisime kokku töötada see esialgu läbi asjatundjate tasemel," selgitas ta.

"Minu arvates," rõhutas Putin, "on see selline edasiviiv samm. Võib-olla ütleks nii väga ettevaatlikult."

Wallace küsis Putinilt ka seda, kas Venemaa käes on mingit kompromiteerivat materjali Trumpi kohta. USA ringlevad kuuldused, et Venemaal on videomaterjali Trumpist koos prostituutidega ajast enne tema poliitiku karjääri. Mõned Trumpi vastased kahtlustavad, et president ei julge süüdistada Venemaad USA presidendivalimistesse sekkumises seetõttu, et Venemaa šantažeerib teda.

Putini sõnul ei tundnud Venemaa Trumpi vastu vähimalgi määral huvi enne, kui ta otsustas kandideerida presidendiks. Putin märkis, et enne, kui Trump sai presidendikandidaadiks, oli maailmas sadu temast tähtsamaid ärimehi. Näiteks Peterburi majandusfoorumil osaleb Putini sõnul igal aastal 500 ärimeest, kellest paljud on silmapaistvamad kui ärimees Trump.

"Kas arvate, et meie eriteenistus tõepoolest korraldas kõigile neile jälgimise?" küsis Putin. "Erinevalt teist, erinevalt USA-st, me ei tee midagi sellist. Meil ei ole piisavalt ressursse. Meil ei ole piisavalt personali totaalse jälgimise korraldamiseks. See ei kuulu meie plaanidesse. Ja on selge, et me ei teinud midagi sellist härra Trumpi vastu."

Putin ei soovinud käsitleda intervjuus süüdistusi, mida USA eriprokurör Robert Mueller esitas reedel 12 Vene relvajõudude luureohvitseri vastu. Venemaa sekkumist USA presidendivalimistesse uuriv Mueller süüdistab neid muu hulgas demokraatide partei elektroonilisse kirjavahetusse häkkimises.

Putin märkis, et demokraatide e-kirjade varastamise ja nende sisu lekitamise puhul ei olnud küsimus vale- või eksliku teabe levitamises. Ta rääkis häkkeritest kui sangaritest, kes paljastavad andmeid, mida rahval on õigus teada.

Wallace tundis huvi, kuidas Putin suhtub sellesse, et süüdistused esitati vaid mõni päev enne tema kohtumist Trumpiga.

"See on USA sisene poliitiline mäng," sõnas Putin.

Putin: arutasin Trumpiga Donbassi olukorra uusi lahendusvõimalusi

 

Toimetaja: Urmet Kook

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: