USA luurejuht hoiatas halvava küberohu eest riigi kriitilisele taristule

USA luuredirektor Dan Coats.
USA luuredirektor Dan Coats. Autor/allikas: AFP/Scanpix

USA luuredirektor (DNI) Dan Coats hoiatas reedel, et hävitava rünnaku oht USA kriitilisele taristule kasvab. Juhi sõnul "vilguvad taas punased tulukesed", mis sarnanevad 2001. aasta 11. septembri terrorirünnakutele eelnenule.

Venemaa, Hiina, Iraan ja Põhja-Korea korraldavad iga päev küberrünnakuid föderaalsete, osariikide ja kohalike omavalitsuste asutustele, Ühendriikide ettevõtetele ja akadeemilistele asutustele, ütles riikliku luureteenistuse juht Dan Coats.

Neljast riigist on olnud Venemaa kahtlusteta kõige agressiivsem, vahendas Reuters luurejuhi sõnu.

Coats rääkis Hudsoni instituudi mõttekojas üsna pea pärast seda, kui justiitsministeerium teatas süüdistuse esitamisest kaheteistkümnele Vene sõjaväeluureohvitserile, kuna neid kahtlustati Hillary Clintoni ja Demokraatliku Partei arvutitesse häkkimises 2016. aasta presidendikampaania ajal.

Süüdistuse esitamine ja Coatsi kriitilised tähelepanekud tulid kolm päeva enne USA presidendi Donald Trumpi kohtumist Venemaa presidendi Vladimir Putiniga Helsingis – see on Trumpi esimene kahepoolne kohtumine Putiniga.

Kohtumine algab Trumpi ja Putini vestlusega, milles Trump on lubanud tõstatada USA luureteenistuste hinnangu, et Venemaa kasutas küberrünnakuid ja teisi vahendeid, et sekkuda 2016. aasta valimistesse – Venemaa on süüdistusi eitanud.

Coats hoiatas, et võimalus välisriikidest tulevaks halvavaks küberrünnakuks kriitilisele infrastruktuurile kasvab. Ta võrdles igapäevaseid küberrünnakuid ärevust tekitavate tegevustega, mida USA luureagentuurid tuvastasid enne, kui al Qaeda korraldas USA ohvriterohkeima terrorirünnaku 2001. aastal.

"Süsteem vilkus punaselt. Siin me oleme, ligi kaks kümnendit hiljem, ja ma ütlen, et hoiatustuled vilguvad taas punaselt," rääkis ta.

Coats ütles, et USA valitsus pole seni tuvastanud taolisi küberrünnakuid ja sekkumisi, mida Venemaa korraldas ametnike sõnul valimiskomisjonide ja valijate andmebaaside vastu 2016. aasta valimistel. "Sellegipoolest, me mõistame täielikult, et me oleme vaid ühe klaviatuuriklõpsu kaugusel, et taoline olukord end kordaks," jätkas Coats.

Toimetaja: Anette Parksepp

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: