EL ärgitab valmistuma Brexiti-leppe ebaõnnestumise puhuks

Euroopa Liidu ja Suurbritannia lipp.
Euroopa Liidu ja Suurbritannia lipp. Autor/allikas: Daniel Leal-Olivas/AFP Photo/Scanpix

Euroopa Liit kutsus neljapäeval liikmesriike ja seal tegutsevaid ettevõtteid üles kiirendama valmistumist juhuks, kui EL-i ja Suurbritannia läbirääkimistel ei õnnestu saavutada kokkulepet Ühendkuningriigi blokist lahkumise tingimuste osas.

"Endiselt puudub kindlus, et selleks ajaks on olemas ratifitseeritud lahkumiskokkulepe," märkis Komisjon, lisades, et isegi kui kokkuleppeni jõutakse, ei ole praegu veel selge mis on selle sisu, mistõttu on eriti oluline valmistuda kõigiks tulemusteks.

Euroopa Komisjon ärgitas olema järgmise aasta 30. märtsi tähtajaks valmis kõigiks tulemusteks.

Komisjoni neljapäevases teatises manitsetakse ka, et Ühendkuningriigi väljaastumiseks valmistumine pole vaid EL-i institutsioonide asi, vaid kõigi riiklike ja piirkondlike tasandite ühine ülesanne, mis hõlmab eeskätt majandustegevuses osalejaid ja teisi eraõiguslikke isikuid. "Nüüd tuleb kõigil tõhusamalt tegutseda, et olla valmis igaks võimalikuks stsenaariumiks ja võtta vastutus omaenda konkreetse olukorra eest," rõhutab Euroopa Komisjon pressiteate vahendusel.

Ehkki Brexit peaks aset leidma juba tuleva aasta märtsis, on selle läbirääkimised endiselt käimas, kuivõrd ei ole suudetud lahendada Iirimaa piiri ning ühisturule ja tolliliitu jäämise küsimust.

"Isegi kui kokkulepe saavutatakse, ei ole Ühendkuningriik enam pärast väljaastumist ELi liikmesriik ja tal ei saa seetõttu olla enam samu eeliseid, mis on liikmesriigil. Seepärast on ülimalt oluline valmistuda selleks, et Ühendkuningriigist saab kolmas riik," märkis Euroopa Komisjon.

"Sellel on tagajärjed nii Ühendkuningriigi kui ka EL-i kodanike, ettevõtjate ja ametiasutuste jaoks. Need tagajärjed hõlmavad EL-i ja Ühendkuningriigi välispiiril kehtestatavaid uusi kontrolle, Ühendkuningriigi välja antud litsentside, sertifikaatide ja lubade kehtivust ning andmete edastamise uusi tingimusi. Ühtlasi lahkuvad Ühendkuningriigist 30. märtsiks 2019 kaks Londonis asuvat Euroopa Liidu ametit - Euroopa Ravimiamet ja Euroopa Pangandusjärelevalve - ja muud Ühendkuningriigis asuvad asutused, näiteks Galileo turvaseirekeskus," edastas Euroopa Komisjon.

Brittide lahkumise küsimus on tekitanud sisepingeid ka Ühendkuningriigi peaministri Theresa May valitsuses - nimelt esitas May sel kuul oma kava EL-i ja Suurbritannia majandussuhete kohta pärast Brexitit, mille mitmed tema erakonnakaaslased hukka mõistsid, sest väidetavalt tehakse selles liiga palju järeleandmisi Brüsselile. Selle tagajärel astusid ametist tagasi ka riigi välisminister Boris Johnson ning Brexiti-minister David Davis.

Ühendkuningriigi lahkumine EL-ist jõustub 30. märtsil 2019 kell 00.00 Kesk-Euroopa aja järgi.

Briti läbirääkija tahab intensiivsemaid kõnelusi

Suurbritannia uus Brexiti läbirääkija Dominic Raab lubas neljapäeval suurendada lahkumiskõneluste intensiivsust pärast esimest kohtumist Euroopa Liidu pealäbirääkija Michel Barnieriga.

"Ma ootan pikisilmi kõneluste intensiivsemaks, tulisemaks muutmist ja seda, et saan tagada parimat positsiooni parima leppe saavutamiseks," ütles Raab.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: