May esitas EL-ile Iiri piiri suhtes uue ettepaneku

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Briti peaminister Theresa May 20. juulil Belfastis. Autor/allikas: AP/Scanpix

Suurbritannia peaminister Theresa May kutsus reedel Euroopa Liitu üles saavutama uus kokkulepe, et vältida piiri teket Põhja-Iirimaa ja Iirimaa vahele. Lisaks nõudis May Brüsselilt kiiret vastust nn valgele paberile, et vältida Brexiti-leppe ebaõnnestumist. 

Poliitikutele ja ärimeestele peetud kõnes Belfastis ütles May, et nn tugeva piiri teke Põhja-Iirimaa ja Iiri Vabariigi vahele on "peaaegu mõeldamatu" ning lisas, et Euroopa Liidu praegune plaan ei töötaks, vahendas Reuters.

May selgitas, et EL peab läbi töötama Briti valitsuse valge paberi, kus on kirjas EL-i ja Suurbritannia vahelise suhte tulevikuplaanid. Eelkõige kirjutatakse dokumendis tulevasest kaubanduspoliitikast.

"Nüüd on aeg EL-il vastata, mitte lihtsalt jääda truuks endistele seisukohtadele, mis ei tööta. Nad peavad arendama välja uue seisukoha," ütles May.

500-kilomeetrine piir on saanud Brexiti läbirääkimiste üheks suurimaks komistuskiviks.

Detsembris nõustus May põhimõtetega, et Suurbritannia ja Iirimaa vahele jääb püsima nn pehme piir, kuid polnud nõus EL-i ettepanekuga, et Põhja-Iirimaa oleks Suurbritanniale eraldi tollipiirkond.

May ütles, et sellise piiri tekkega ei oleks mitte ükski Briti peaminister nõus.

Iiri valitsus ütles, et pehme piir on vajalik, kuid täpsemad detailid selle saavutamiseks on läbiräägitavad.

Iiri rahandusminister Paschal Donohoe lausus, et praegust olukorda saaks muuta millegi parema, kokkulepitavama ja juriidiliselt tehtavamaga.

EL on hoiatanud ettevõtteid, et kui Brexiti-lepet ei saavutata, võib see olla majanduslikult raske. Paljud diplomaadid ja ametnikud usuvad siiski, et mingisugune lepe saavutatakse.

Lisaks peab May säilitama oma parteisisest toetust ning vastu seisma parteikaaslaste kriitikale.

Toimetaja: Grete-Liina Roosve

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: