Johnson: Brexitit pole veel hilja päästa

Endine välisminister Boris Johnson Briti parlamendi alamkoja ees.
Endine välisminister Boris Johnson Briti parlamendi alamkoja ees. Autor/allikas: PA Wire/PA Images/Scanpix

Briti eksvälisminister Boris Johnson ärgitas kolmapäeval valitsust muutma Euroopa Liidust lahkumise strateegiat, öeldes kõnes alamkoja liikmetele, et pole veel hilja Brexitit päästa.

Endine Londoni linnapea Johnson hoiatas, et peaminister Theres May plaan säilitada Suurbritannia ja EL-i vahel Brexiti järel kaupade ja põllumajandustoodete osas ühisreeglid on BRINO ehk Brexit vaid nime poolest.

Johnson ning senine Brexiti-minister David Davis teatasid tagasiastumisest 9. juulil ehk paar päeva pärast valitsuses sündinud kokkulepet ühispositsioonis EL-i kõneluste otsustavaks, poolte tulevikusuhteid käsitlevaks etapiks. Osaline EL-i ühisturule ja tolliliitu jäämine on vaid üks osa May Brexiti-strateegiast.

Kaks aastat välisministrina tegutsenud Johnson ütles esimeses kõnes pärast ametist lahkumist, et peaminister võib veel kurssi muuta.

"Veel pole hilja Brexitit päästa, meil on nendel läbirääkimistel aega. Me oleme varemgi korra suunda muutnud ja me saame seda uuesti teha," sõnas ta.

Eksvälisminister lisas, et kokkulepe tuleb saavutada otsekohe, nimetades rumaluseks väidet, et Suurbritannia saaks praegu jõuda kokkuleppele kompromissis, mille üksikasju oleks võimalik hiljem läbi rääkida.

Johnsoni sõnul allutab Suurbritannia end May plaani kohaselt vabatahtlikult EL-i majanduslikuks vasalliks ning see jätaks riigi närusesse püsivasse kahevahelolekusse.

Endine välisminister lausus, et May esitas esmalt hiilgava visiooni Brexitist, mis hõlmas lahkumist EL-i kohtute jurisdiktsiooni alt, tolliliidust ja ühisturult ning uute kaubanduslepete sõlmimist.

Johnson ütles, et viimase 18 kuu jooksul "tundub, justkui oleksime mattunud eneses kahtlemise udu alla".

"Me kõhklesime ja põletasime ära oma läbirääkimiskapitali," ütles Johnson, tuues välja kokkuleppe sõlmimise lahutustingimustes enne õiguslikku lubadust tulevase kaubandusleppe sõlmimise kohta.

Ta nõudis brittidelt riiki uskumist.

"Meil on aega ja kui peaminister suudab selle visiooni taas ära parandada...usun, et ta suudab ellu viia Suurbritannia jaoks suurepärase Brexiti," ütles Johnson.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: