Minister: Ühendkuningriik tahab Brexiti järel saada suureksportijaks

Briti kaubandusminister Liam Fox.
Briti kaubandusminister Liam Fox. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Ühendkuningriik tahab Brexiti järel saada "eksportivaks supervõimuks", ütles riigi kaubandusminister Liam Fox teisipäeval riigi ekspordistrateegiat esitledes.

Tema sõnul plaanib riik, mis lahkub märtsis Euroopa Liidust, suurendada ekspordi mahtu sisemajanduse koguprodukti (SKP) suhtes pikemas perspektiivis viie protsendipunkti võrra 35 protsendini.

Möödunud aastal eksportis Ühendkuningriik rekordilise 620 miljardi naela jagu kaupu ja teenuseid, mis moodustas SKP-st 30 protsenti. Eksporti toetas toona nõrgenenud nael.

"Ühendkuningriigi ettevõtted on hästi asetunud, et teenida tulu äkilistest muudatustest globaalses majanduses ja ma usun, et Ühendkuningriigil on võimalus saada 21. sajandi eksportivaks supervõimuks," ütles Fox teisipäeval strateegiat esitledes.

"Euroopa Liidust lahkudes peame me oma sihtima tähtede poole ja see on täpselt see, millele antud ekspordistrateegia kaasa aitab," lisas ta.

Foxi sõnavõtt langeb ajale, kui turgudes põhjustab ärevust võimalus, et riik lahkub EL-ist kaubandusleppeta, mis võib tugevalt kärpida eksporti Euroopa Liitu, mis on hetkel Ühendkuningriigi suurim välisturg.

Opositsioonilise liberaaldemokraatliku erakonna juht Vince Cable kutsus Foxi avaldatud plaani praegustes oludes tähendusetuks. "Valitsuse enda majandusanalüüsid näitavad, et kaubanduslepped riikidega väljaspool Euroopa Liitu ei teeks kaugeltki tasa kaotatud kaubavahetust Euroopa Liiduga," märkis ta.

Valitsuse praegune plaan tugineb hinnangul, et Ühendkuningriigis on 400 000 ettevõtet, mis saaksid oma tooteid eksportida, kuid praegu seda ei tee. Plaaniga tahetakse innustada neid seda tegema, seejuures eriti rõhutades võimalikku finants- ja kindlustusteenuste eksporti, mis võiks küündida 50 miljardi naelani.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: