May sõidab Macroni suveresidentsi Brexitit arutama

Foto: Patrub01/Wikimedia Commons

Briti peaminister Theresa May suundub reedel Prantsuse presidendi Emmanuel Macroni suveresidentsi, kus püüab leevendada vastuseisu oma Brexiti-kavale.

May ja Macron peavad kõnelusi Brégançonis, 17. sajandi kindluses, mida Prantsuse presidendid on pikalt kasutanud oma suveresidentsina.

"Plaan oli minna Brégançoni, mis on suveresidents, aga ka koht töötamiseks. Kuna May on lõpetamas oma puhkust Itaalias, tegime ettepaneku teda seal võõrustada," ütles allikas, kelle sõnul esitab May Londoni positsiooni Brexiti kõnelustes ja tulevastes suhetes Euroopa Liiduga.

"See saab olema võimalus selgitada seda ettepanekut ja arutada poliitilist konteksti. Kohtumise järel mingit avaldust ajakirjandusele ei tehta, sest puudub igasugune kavatsus Michel Barnier' nimel rääkida," lisas allikas viidates EL-i pealäbirääkijale Brexiti kõnelustel.

May on üha suurema surve all leidmaks liitlasi oma plaanile pärast seda, kui kaks tema ministrit juulis protestiks ameti maha panid. Lisaks ei veennud kava ka EL-i läbirääkijaid.

Peaministril on vaid mõni kuu aega leppida kokku 2019. aasta 29. märtsile määratud lahutuse põhimõtetes EL-iga. Lepet arutatakse oktoobri keskpaigas toimuval Euroopa Ülemkogul.

Barnier: Suurbritannia ja EL on lahutusleppes ühel meelel 80 protsendi ulatuses

Ühendkuningriik ja Euroopa Liit on lahkumisleppes ühel meelel 80 protsendi ulatuses, kirjutas neljapäeval EL-i pealäbirääkija Brexiti kõnelustel Michel Barnier.

Samas "80 protsenti pole 100 protsenti", hoiatas Barnier Saksa ja Prantsuse ajalehtedes avaldatud kirjutises.

"Olgem otsekohesed - Ühendkuningriik, mis otsustas lahkuda ühisturult, ei saa olla majanduslikult sama lähedane (EL-iga) kui ülejäänud EL-i (liikmesriigid)," ütles ta.

Arvatakse, et Prantsusmaa on üks nendest riikidest, kelle suhtumine Brexiti-järgsetesse tingimustesse on range. Eriti kajastub see finantsteenuste sektoris, kus Pariis ootab, et Prantsusmaale tuuakse Londonist Brexiti järel üle 3500 uut pangandustöökohta.

Ka teiste sektorite ettevõtted hoiatavad, et võivad oma tegevuse Ühendkuningriigist välja viia. See omakorda võib tulla kasuks Mandri-Euroopa riikide majandusele.

Barnier on jätkuvalt seisukohal, et Brexiti lepe "peab olema kooskõlas EL-i ülejäänud 27 liikmesriigi majanduslike huvidega ning (Prantsuse) president (Emmanuel Macron) on seda ka alati toetanud", ütles allikas Macroni kantseleist.

Samas tahab Macron vältida ka "segast lahutust", mille eest hoiatab Briti välisminister Jeremy Hunt, kui Ühendkuningriik lahkub EL-ist leppeta.

"Prantsusmaa ja Saksamaa on saatnud Euroopa Komisjonile tugeva signaali, et peame läbirääkimistega saavutama pragmaatilise ja mõistliku tulemuse, mis kaitseb töökohti La Manche'i väina mõlemal poolel," ütles Hunt Briti meediale enne Pariisi ja Viini külastamist sel nädalal.

Briti Brexiti-minister Dominic Raab teatas neljapäeval, et pidas Prantsuse Euroopa asjade ministri Nathalie Loiseau'ga Pariisis "konstruktiivseid" kõnelusi. Raabi sõnul arutas ta Loiseau'ga "edasiliikumist läbirääkimistel Michel Barnier'ga".

Inglise Panga juht: leppeta Brexiti tõenäosus on ebameeldivalt kõrge

Ühendkuningriigi keskpanga (Inglise Panga) president Mark Carney hoiatas reedel, et ilma leppeta Brexiti tõenäosus on ebameeldivalt kõrge ning väga ebasoovitav, ent selle tõenäosus on jätkuvalt väga väike.

Briti rahvusringhäälingule BBC antud intervjuus nimetas Carney perspektiivi, et Ühendkuningriik lahkub Euroopa Liidust ilma erikokkuleppeta, suhteliselt ebatõenäoliseks võimaluseks, ent rõhutas, et see on siiski võimalus.

Inglise Panga presidendi sõnul on absoluutselt nii EL-i kui ka Suurbritannia huvides üleminekuaja kehtestamine. Siiski ütles ta, et finantssüsteem on tugev ning suudab šokkidega toime tulla.

"Oleme kindlustanud, et pankadel on kapitali, likviidsust, mida neil vaja läheb, ning oleme paika pannud varuplaanid," ütles Carney.

Kui leppeta Brexit peaks aset leidma, häiriks see Inglise Panga presidendi sõnul kaubandust ning majandusaktiivsust ning tooks mõneks ajaks kaasa kõrgemad hinnad.

"Meie töö Inglise Pangas on kindlaks teha, et selliseid asju ei juhtuks. See [leppeta Brexit] on suhteliselt ebatõenäoline, ent see on võimalus. Me ei taha, et inimesed muretseksid, et nad ei saa oma raha [pankadest] välja võtta," ütles ta BBC hommikuprogrammis.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: