Iirimaa toetaks Suurbritanniale Brexiti jaoks ajapikenduse andmist

Iirimaa välisminister Simon Coveney.
Iirimaa välisminister Simon Coveney. Autor/allikas: PA/Scanpix

Iiri Vabariigi välisminister Simon Coveney ütles kolmapäeval, et ta toetaks Suurbritanniat, kui London küsiks Euroopa Liidust lahkumisel ajapikendust.

Suurbritannia peaks EL-ist välja astuma 29. märtsil aastal 2019, vahendab Reuters.

Coveney ütles, et Lissaboni leppe 50. artikli alusel sätestatud ajakava saaks muuta, kui EL ja Suurbritannia selles kokkuleppele jõuaks.

"Kui Suurbritannia palub rohkem aega, et saavutada mõistlik kokkulepe, siis me toetame seda," ütles Coveney BBC-le.

Samas usub välisminister, et praeguse ajakava raames on EL-il ja Suurbritannial võimalik kokkulepe saavutada, kuid selleks peaks käimasolevaid läbirääkimisi tõhustama.

Ka Saksamaa välisministerHeiko Maas on nõustunud Coveney arvamusega, et Suurbritannia uus plaan toob endaga kaasa uued läbirääkimised ning nendest tuleks minna veel kaugemale.

Briti uus Brexiti minister Dominic Raab ütles teisipäeval, et Ühendkuningriikide viimane ettepanek on "tõeline pakkumine" ning Suurbritannia jääb kindlaks nn Chequersi plaanile.

May esitatud nn Chequersi plaan on saanud lisaks opositsioonile palju kriitikat nii tema erakonnakaaslastelt, kes toetavad jõulisemat brexitit, kui ka nende parteikaaslaste poolt, kes algselt toetasid EL-is jätkamist.

Samal ajal on Suurbritannia arvestamas ka Brexiti-leppe ebaõnnestumiseks ehk lahkumiseks EL-ist ilma leppeta (nn karm brexit). Raab on muuhulgas öelnud, et kui lepet ei saavutata, suurendatakse kohalikke toiduvarusid.

Coveney omakorda märkis, et Brexiti-leppe ebaõnnestumisel saaksid kannatada nii EL kui Suurbritannia.

"Meil kõigil on kohustus veenduda selles, et seda ei juhtuks," rõhutas ta.

Toimetaja: Grete-Liina Roosve

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: