Minister: Briti valitsus tahab säilitada Brexiti järel mõned EL-i reeglid

{{1535020680000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

Suurbritannia valitsus kavatseb ühepoolse sammuna pidada pärast Brexitit mõnedes sektorites kinni Euroopa Liidu reeglitest, sõnas Briti Brexiti-minister Dominic Raab neljapäeval.

Raabi sõnul on ta "jätkuvalt enesekindel", et EL-iga allkirjastatakse lahkumislepe, kuid sellest hoolimata valmistub London võimaluseks, et Brüsseliga Brexiti tingimustes kokkuleppele ei jõuta.

Suurbritannia lahkumiskõnelused on seiskunud võtmeteemadel, millest tähtsaim on kõva piiri vältimine EL-i liikme Iirimaa ja Ühendkuningriiki kuuluva Põhja-Iirimaa vahel. Euroopa Komisjoni pealäbirääkija Michel Barnier teatas teisipäeval, et Brexiti-kõnelusi peetakse edaspidi katkematult. Seni on läbirääkimisi peetud voorudena.

Briti valitsus tegi juulis ettepaneku säilitada Brexiti järel kaupade osas EL-i samad reeglid, kuid Brüssel on Londoni ettepaneku osaliselt tagasi lükanud.

Kui EL vastab Londonile samal tasemel ambitsiooni ja pragmatismiga, siis allkirjastame tugeva leppe, mis on mõlemale poolele kasulik, ütles Raab BBC raadiokanalile.

"Kuid me peame kaaluma ka alternatiivi," sõnas Brexiti minister.

"Teatud juhtumite puhul tähendab see ühepoolseid samme, et säilitada lühiajaliselt nii palju jätkuvust kui võimalik, juhuks kui lepet ei tule - hoolimata sellest, kas EL vastab samaga," ütles ta.

London ja Brüssel loodavad kokkulepet oktoobriks, et võimaldada selle ratifitseerimist EL-i liikmesriikide, Briti ja Euroopa Parlamendis enne Ühendkuningriigi lahkumist märtsis.

Briti valitsus avaldas neljapäeval esimesed 25 tehnilist juhist umbes 80-st, milles antakse ettevõtetele, ja juhtnöörid kodanikele, kuidas valmistuda ilma leppeta Brexitiks.

"Meie suurem eesmärk on vahendada sujuvat, jätkuvat ettevõtete, transpordi, taristu, teadustöö, abiprogrammide ja rahastamise funktsioneerimist," ütles Raab.

Raab üritab brittidele jätkuvalt selgeks teha, et lepe Euroopa Liiduga pigem siiski tuleb. Küll on selles järjest enam kahtlemata hakatud nii Ühendkuningriigis kui ka Brüsselis ning ehkki läbirääkimised käivad, on juba enamik Briti tähtsamaid meediaväljaandeid avaldanud oma arusaama sellest, mis juhtub kui lepe sõlmimata jääb ning Ühendkuningriik lihtsalt liidust lahkuma peab. Raabi väitel ei saa vähesed läbirääkimata punktid korralikule lahkumisleppele enam takistuseks kujuneda, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Tema sõnul on Suurbritannia ja EL lahendanud umbes 80 protsenti küsimustest, kuid Iiri piiri küsimus on veel jätkuvalt õhus.

Paljude brittide jaoks kõlab Raabi optimism õõnsana. Kritiseeritud on juba ka tänaseid juhtnööre. Kriitikute jaoks on seal arusaamatud tehnilised üksikasjad ning ministri isiklikud soovitused segi nagu puder ja kapsad.

Toimetaja: Laur Viirand, Merili Nael, Arni Alandi

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: